Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- Benzol és alkilbenzolok (BTEX)
- Kőolajszármazékok (TPH)
- benzin
A talaj saját biodegradációs aktivitásán alapuló in situ talajremediációs technológia, melynek hatékonyságát a telítetlen és telített talaj szellőztetésével, ill. levegőztetésével éri el. Olyan mikroorganizmusok jelenléte szükséges ehhez a technológiához, melyek a felszín alatti kőolajszennyezést képesek bontani. Biodegradációjukhoz szükséges energia- és szénforrás maga a szennyezőanyag. Szükségesek még egyéb tápanyagok (N, P, Ca, K, Mg, Fe), megfelelő környezeti feltételek (hőmérsékelt, pH, sótartalom, nyomás), melyeket a technológus biztosít.
Kombinált technológia, mind a telített, mind a telítetlen talajt levegőzteti, részleges talajkitermelést is végeztek.
- biológiai
Azonnal beszerezhető alkatrészek; rövid kezelési idő (6hónap- 2év); minimális zavar fellépése a telepitési rendszerben; nem igényeli a talajvíz kiöntésének a kezelését, raktározását, eltávolítását.
A BTEX kockázatot jelent emberre és a környezetre; csak ott használható, ahol a levegő permetezés alkalmas; az alkotórészek áthelyeződése lehetséges
A szennyezőanyag részleges feltárása után 24 és 21 üreg telepítése történt meg, bioventiláció illetve biopermetezés céljából. A levegő kezeléséhez aktív szenet használtak. A kupac megbontása levegővel történt.