Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- Kőolajszármazékok (TPH)
- TPH > C20
Tápanyag-ellátás és levegőztetés a talaj felső 1-2 m-es szakaszában. Majd a szennyeződés helyén analizált és laborban szaporított baktériumok visszajuttatása a biodegradáció hatékonysága érdekében. Nem a szennyeződés helyéről származó, hanem laboratóriumban előállított, oltóanyagpiacon beszerezhető, speciális olajbontó mikroaerofil baktériumok bejuttatása a szennyezett talajba.
A talajban már megtörtént adaptáció alapján mikrobiológiai kutatás és mikrokozmosz kísérleti eredmények alapján kifejlesztett kétlépcsős mikrobiológiai kezelés. Első lépésben a kis tápanyagtartalmú, rossz élőhely-funkciójú talaj saját, adaptálódott mikroflórájának laboratóriumi felszaporítása és visszajuttatása jelentette a folyamatok intenzifikálását. Többlet N- és P-forrás alkalmazására is sor került, hogy a szénhidrogén-szennyezettség mellé a sejtek szaporodásához szükséges makrotápelemek megfelelő koncentrációban jelen legyenek. A mesterséges oltóanyag a talaj nagy részében hatékonyan lebontotta a szennyezőanyagot, kivéve a talaj agyagos rögeit. Az agyagrögös részterületet második lépésben mikroaerofil oltóanyaggal kezeltük, sikeresen.
- biológiai
- aerob biodegradáción alapuló technológia
A talaj saját mikrobiológiai aktivitásán alapuló in situ remediációs technológia. Az intenzifikáláshoz agrotechnikákat, a talaj lazítását, locsolását kell alkalmazni. Nincs szükség drága berendezésekre.
Mikrobiológiai tudás és háttér (pl. laboratórium) szükséges. Ha a saját mikroflóra nem képes a szennyezőanyag bontására, akkor a mikroflórát módosító beavatkozásra lehet szükség, ahogy az ismertetett konkrét megvalósult alkalmazás során is történt. Nehezen bontható szennyezőanyagok esetén az időigény nagy lehet.
Intenzíven használt, folyamatosan szennyeződő ipari területek elfogadható állapotának fenntartására alkalmas olcsó módszer. Ahol van adaptálódott mikroflóra, ott nem szükséges a mikrobiológiai manipuláció.
In situ technológia, mely kevéssé korlátozza a terület, a felszín használatát.
Különösebb veszélyek nincsenek.
In situ aerob biodegradáción alapuló technológiát alkalmaztak. Speciális olajbontó mikroaerofil baktériumokat juttattak be a szennyezett talajba.
Leitgib, L; Gruiz, K.; Molnar, M. and Fenyvesi, É.: Bioremediation of Transformer Oil Contaminated Soil – In: Wissenschaftliche
Berichte, ConSoil 2003, pp. 2762-2771; CA: 141:410397, 2004