Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
Technológia fő adatlapja
A fejlesztés finanszírozása
Alkalmazási kör
- Kőolajszármazékok (TPH)
- kerozin
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
- Kőolajszármazékok (TPH)
- dízelolaj
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
- Kőolajszármazékok (TPH)
- dízelolaj
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
Technológiára vonatkozó információ
A biodegradációna alapuló bioremediáció olyan technológia, amely élő sejtek vagy szervezetek, esetleg azok valamely termékének (pl. enzim) biogedradációs b képességét állítja a technológia középpontjába, ezeknek a biológiai folyamatoknak biztosít optimális körülményeket az alkalmazott technológiai paraméterekkel, adalékanyagokkal.
Az eljárás során a talajba tápanyag-injekciót juttatnak, valamint levegőztetéssel növelik a biodegradáció sebességét.
Az illékony szénhidrogénkomponensek kezelése mind fizikai-kémiai, mind biológiai úton történik. A levegőt és a benne lévő gőzöket a talajban kötött mikroorganizmusokhoz vezetve (ventilláció) növelik a biodegradáció hatásfokát.
In situ biodegradáción alapuló talajremediáció, mely a talajban kialakított két, illetve háromfázisú kvázi töltött rektorban zajlik a technológus által kialakított és szabályozott körülmények között: tápanyagok adagolása, a talajlevegő és a külső levegő cirkuláltatása mind a telített, mind a telítetlen talajban, valamint a talajvíz kiszivattyúzása és részleges recirkuláltatása révén.
Technológia besorolása
- biológiai
- aerob biodegradáción alapuló technológia
Technológia-monitoring
Technológia költségei
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
In situ biodegradáción alapuló biológiai módszer, környezethatékony és költséghatékony.
A talaj kitermeléséhez és elszállításához képest időigényes.
A talaj belsejében lejátszódó mikrobiológiai és fizikai-kémiai folyamatok megismerése és összehangolása révén hatékony biológiai talajremediáció érhető el a talaj, mind kvázi bioreaktor biotechnológiai (biomérnöki) alkalmazásával.
A szennyezettség lassú biodegradációja során a szennyezőanyag tovaterjedhet. Ezt hidraulikai gát alkalmazásával megakadályozhatjuk.
Konkrét megvalósult alkalmazások
A kezelt terület mérete
A szennyezettség dízelolaj és kerozin. A kerozint levegőztetéssel fizikailag is mobilizálták, és a talajban kötött mikroorganizmusokkal lebontatták. Tápanyagadagolással is intenzifikálták a szénhidrogének aerob biodegradációját. Az alkalmazás hatékony és sikeres volt.