Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- tetraklóretilén
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- triklóretán
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- vinilklorid
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- 1,1-diklóretán
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- 1,1,1-triklóretán
- Benzol és alkilbenzolok (BTEX)
- m-xilol
Nagy nyomású gőz befúvása a talajvízbe nagymértékben meggyorsítja a taljaszennyezettség eltávolítását. A megfelelő hőmérsékletűre felmelegített szennyezett talajvíz térfogatból vákuumos megoldással szívják ki a gőzöket és a talajvizet. Mind a gőzöket, mind a kiszívott meleg talajvizet lehűtik, majd aktív szenes szűrőkön tisztítják.
A gőzbefúvás és a vákuumos elszívás kombinációjával in situ módon (a talaj kitermelése nélkül) lehetett el távolítani a xilolt az agyagos talajrétegből.
- termikus
- talaj melegítése (gőzzel)
A gőz hatására megnő a szennyezőanyag mobilitása és in situ eltávolítható a talajból, a talaj kitermelése nélkül. A hőmérséklettel szabályozható a szennyzeőanyag mobilitása, viszkozítása, illékonysága, stb. Agyagos talajréteg kezelése is megoldható. Kisebb hőmérséklet alkalmazásával a talaj mikroflórája érintetelen marad, mi több, aktiválható.
A vákuum okozta nyomáscsökkenés és csökkenő koncentrációgradiens a talajgáz/gőz talajból kifelé áramlását nagyban meggyorsítja a spontán diffúzióhoz képes. A másik fontos jellemzője, hogy a gőzformájú szennyezőanyag kontroll alá kerül, a kiszívott talajgázzal együtt.
Magas hőmérséklet alkalmazásával sérülhet a talaj mikroflórája, ökoszisztémája. A szennyezőanyag mobilizálásával megnő tovaterjedésének kockázata.
A gőzbefúvás flexibilisen alkalmazható, állandó vagy időszakos felmelegítésre, és a hőfok is széles skálán változtatható. Más technológiákkal kombinálható: sztrippelés, mosás, biodegradáció, felületaktív anyagokkalvagy más mobilizálószerek adagolásával.
A nagymnyomású gőz és a vákuum munkahelyi kockázatot jelent a dolgozókra nézve. Oktatással, védőfelszereléssel ez a kockázat csökkenthető.
Két fézisban dolgoztak:
Felfűtési szakasz: gőzinjektálássalelérték a kérdéses agyagos talajrétegben a 600-900 celsiusfok hőmérsékletet.
Kiszivattyúzás: az optimális hőnérséklet elérését követően beindították a a kétfázisú vákuumszivattyút, melynek segítségével kiszivattyúzták a szennyezőanyag gőzöket és a szennyezett talajvizet. A kiszívási periódusban állandó gőzinjektálással állandó hőmérsékleten tartották a kezelt talajtérfogatot. Oxigént is juttattak a felmelegített rétegbe, hogy elősegítsék a szennyezőanyag nedves oxidációját (air sparging).
Ex situ kezelési szakasz: a kiszivattyúzott gőzöket és a vizet lehűtötték és granulált aktív szenet tartalmazó szűrőkön engedték át.