Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
Technológia fő adatlapja
A fejlesztés finanszírozása
Alkalmazási kör
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- Policiklikus aromás szénhidrogének (PAH) és egyéb policiklikus aromás vegyületek
Technológiára vonatkozó információ
Fitoextrakciót követő fitodegradáció a felső talajrétegben
Policiklikus aromás szénhidrogének bontására képes növények alkalmazása
Technológia besorolása
- fitoremediáció
- fitoextrakción alapuló talaj remediáció
Technológia-monitoring
Technológia költségei
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
Természetes körülmények között, agrotechnikák segítségével kivitelezhető technológia. Általában fák vagy más energiatermelésre használható speciális növények segítségével érhető el a talajt szennyező policiklikus aromás szénhidrogének talajból történő felvétele és elbontása, melyek vagy maguk tartalmazzák a biodegradációhoz szükséges géneket (ez általában nem természetes, hanem génmanipulációval bevitt gén), vagy olyan mikroorganizmusokkal élnek szimbózisban, melyek képesek a PAH vegyületek bontására. A fák vagy más haszonnövények, pl. energiafüvek, nádak, sások, cirok, stb. hasznosítása a fitoremediációban való részvételt követően teljes értékű lehet. Emiatt olcsó technológia, mezőgazdasági vagy erdészeti hasznosítású talajokhoz hasonló hasznot hozhat.
Mint a legtöbb fitoextrakción alapuló fitoremediáció, lassú technológia, több évtizedre is szükség lehet a megfelelő talajminőség eléréséhez. Mindeközben a szennyezett talajból ki/bemosódással vagy erózióval továbbterjedhet a szennyezőanyag, melyet monitorozni és gátolni szükséges. A talajtípustól, a szennyezettség mértékétől és az alkalmazott növény igényességétől függően kisebb-nagyobb mértékű többletmunkát és kiadást jelent a növény beszerzése, nevelése, a folyamatok követése/monitorozása és szükség esetén befolyásolása, a termés betakarítása és feldolgozása.
Speciális bontóképességű fákkal és más haszonnövényekkel a mikroorganizmusokhoz hasonló jó biodegradációt érhetünk el egyetlen vagy néhány szennyezőanyag esetében.
Ha génmanipulált növényeket alkalmazunk, akkor a mesterségesen bevitt gének elterjedésére lehet számítani. De ha ezek amúgy is elterjedt gének, akkor ez nem jelent különösebb veszélyt.