Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
Technológia fő adatlapja
A fejlesztés finanszírozása
Alkalmazási kör
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- króm (III)
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- cink
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- ezüst
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- higany
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- fémek
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
Technológiára vonatkozó információ
Fitoremediáció: természetbarát technológia, mely során a szennyezett környezet megtisztítása növényekkel történik. Történhet növények és mikroorganizmusok együttműködésével is.
Az eljárásnak általában öt típusát különböztetjük meg:
Fitoextrakció: a növény akkumulálja a szennyező anyagot: toxikus fémek eltávolítása (ólom, cink, kadmium stb.).
Fitodegradáció: szerves anyagok átalakítása, lebontása mikroorganizmusokkal együtt (szerves oldószerek, olajszennyeződés, robbanóanyagok).
Rizofiltráció: a gyökérre adszorbeálódik, vagy felvevődik a szennyező anyag folyadékkultúrában.
Fitostabilizáció: a szennyező anyag helyben való megkötése, védelem a kimosódás ellen.
Fitovolatilizáció: gázneművé átalakítva a légtérbe juttatja a szennyező anyagot (pl. higany, arzén, szelén).
Az itt bemutatott technológia az indukált fitoextrakció, melynek során a toxikus fémek hozzáférhetőségét azokat növelő adalékanyagok, pl. kelátképzők, mint az EDTA, vagy savak, mint a citromsav, hozzáadásával növelik. Így a fémeket jól akkumuláló növények, pl. fűzfa, seprűfű, repce, számára a fémek jobban hozzáférhetővé válnak és nagyobb mennyiséget képesek ezek a növények kivonni a talajból.
Innovatív remediáció technológia, mivel növényekkel történik a talaj remediációja. Esztétikai szempontokból is előnyös.
Technológia besorolása
- fitoremediáció
- fitoextrakción alapuló talaj remediáció
Technológia-monitoring
Növényi fémfelvétel
Technológia költségei
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
Természetbarát technológia. Ezzel a technológiával (kémiaival kombinált) biológiai úton eltávolíthatóak a fémszennyezések talajból. A biológiai technológiák olcsóbb technológiák a kémiai technológiákkal szemben. Bármekkora területen alkalmazható. Esztétikailag előnyös. Az ártalmatlanított (ált. elégetett) növényi hamuból a megfelelő technológiával a fémek visszanyerhetőek.
A kitermelt szennyezőanyagot tartalmazó növényi részeket ártalmatlanítani kell, pl. égetéssel és veszélyes hulladékként kell kezelni.
Az öntözőrendszer kiépítése és a betakarításhoz szükséges eszközök alkalmazása növelik a költségeket.
Génmódosított növényekkel és hiperakkumuláló fajok megtalálásával növelni lehet a fémfelvevő képességet.
Olyan növényfajok elterjedése, bevitele a területre, amelyeket később nem lehet eltávolítani a területről. (Idegen fajok problémája.)
Konkrét megvalósult alkalmazások
Az Idaho National Engineering and Environmental Laboratory területén alkalmazzák a technológiát. A terület higannyal, cinkkel, krómmal szennyezett. Előzetes kísérletek során megtalálták a terület paramétereinek (hőmérséklet 13-19 °C, csapadék 220 mm/év, a talaj típusa agyagos, kémhatása pH 8,6, szerkezete 47% homok, 34.6% iszap, 18.4% agyag, szerves anyag tartalma 1,6%) legmegfelelőbb növényfajt a fitoextrakcióhoz. A kiválasztott faj a Prairie Cascade hibrid fűz (Salix x) volt, mely a repcénél és a seprűfűnél nagyobb fémfelvételt produkált. Kémiai indukálószerként 40% EDTÁ-t és 60% citromsavat tartalmazó 0,05 mólos oldatot alkalmaztak.
Tehát az alkalmazott technológia a fitoextrakció. A kivitelezést tekintve in situ a technológia, azaz helyben történik a remediáció. A kísérletek után egy 2 éves szabadtéri tesztet és további 5 év fitoextrakciót hajtottak végre a területen. A növényeknek szükséges tápanyagot és vizet a precízen kiépített öntözőrendszeren keresztül adagolták. A növényeket a vegetációs idő végén távolították el a területről ennek megfelelő eszközökkel. Jelenleg 20 éves utómonitoring folyik a területen.