Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
A módszer fő adatlapja
Módszerre vonatkozó információk
Mért végpont
A módszer méréstechnikai jellemzése
Mérési tartomány
- Kőolajszármazékok (TPH)
- dízelolaj
Kivitelezés feltételei
Kivitelezés költségei
A módszer részletes ismertetése
A módszer rendkívűl egyszerű, berendezés igénye alig van.
A módszer direkt érintkeztetést tesz lehetővé.
Illékony anyagokra alkalmazása tipikus, mivel az egyik expozíciós út a belégzés. Rovarölő szerek detektálására is alkalmas, hiszen a tesztorganizmus egy érzékeny talajlakó rovar.
A tesztorganizmus nem érzékny a nagymolekulájú, nagy Kow értékű szerves szennyezőanyagokra. Nem eszi a talajt.Kiszáradásra érzékeny.
A légszáraz, porított talajmintákat bemérjük a befőttes üvegekbe, úgy, hogy OECD standard talaj hozzákeverésével hígítási sort készítünk. 2 mg szárított élesztőt és 5 ml csapvizet mérünk a befőttes üvegekbe, majd a speciális átrakó szerkezettel 10 db állatot (szinkron tenyászetből)teszünk az üvegekbe, ezután lezárjuk és egy hétre 20-05 fokos, sötét helyiségben tároljuk őket. Az egy hét letelte után a befőttes üvegeket vízzel feltöltjük és a felúszó, élő állatokat számoljuk.
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
Nagyon egyszerű, nincs műszerigénye, környezeti realitása nagy. KIértékelése egyszerű, vizuális.Párhuzamosok és változatok száma a tesztelésnél szinte korlátlan.
A szinkron tenyészet készítése figyelmet és szakértelmet igényel és hosszadalmas is, legalább 2 hét egy természetes tenyészetből.
Ez a két hét csökkenthető a szinkron tenyészet folyamatos gondozásával, fenntartásával.
Nem csak talajmintára alkalmazható: folyadékmintákra például úgy alkalmazható, hogy a standard OECD talajt átitatjuk a vizsgálandó folyadékmintával.
A módszer szórása több egyed alkalmazásával csökkenthető.
A munka során az illékony vegyi anyagokat a tesztet készítő is belégezheti, ennek elkerülésére maszkot lehet használni.
Egyéb információk, referenciák
Vegyi anyagok kockázatának megítéléséhez, az ökoszisztémára gyakorolt káros hatás előrejelzéséhez szükséges és ma még hiányt jelentő állati tófikus szintet képviseli. Fenntartása és szaporítása egyszerű, a szinkrontenyészet készítése is megtanulható.
Gruiz, K. Horváth, B. Molnar, M. Környezettoxikológia Vegyi anyagok hatása az ökoszisztémára, Műegyetemi Kiadó, Budapest, 2001
Konkrét megvalósult alkalmazások
Leitgib, L. Kálmán, J. Gruiz, K. (2006) Comparison of bioassays by testing whole soil and their water extract from contaminated sites Chemosphere 66 (3) 428-434