Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
Technológia fő adatlapja
A fejlesztés finanszírozása
Alkalmazási kör
- Radioaktív anyagok
- uránium
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
Technológiára vonatkozó információ
A technológia alapja, hogy a bezárt uránbányából és az ércfeldolgozó üzemből, valamint a zagytározókból származó urániumot tartalmazó felszín alatti vizet elemi vassal töltött résfalon (PRB) engedik át, ahol az urániumot hat értékűről négy értékűre redukálja az elemi vas, miközben maga oxidálódik. A PRB töltetben uránium csapadék keletkezik. A keletkezett csapadék eltömítheti a résfal töltetét. Folyamatos monitoringgal mind az esetleges eltömődés, mind pedig az uránium eltávolító hatásfok ellenőrizhető. Az elemi vas reagál a víz egyéb komponenseivel is, ennek hatására a pH 9-es érték fölé nő és az oldott-anyag koncentráció lecsökken 1500 mg/l értékről 700 mg/l alá.
A résfal 4 zónából áll: 1. homok(0,5 m), 2. a reaktív zóna, kis vas tartalommal(0,38 t/m3), a réteg célja az oxigén eltávolítása (0,5 m), 3. második reaktív zóna, nagy vas tartalommal(1,27 t/m3)(1,0 m), 4. réteg: homok(0,5 m vastagságban).
Passzív remediációs technológia, az áteresztő reaktív gát beépítését követően nincs szükség munkaerő és energiabefektetésre. A reaktív gát (résfal), mint egy átfolyós reaktor működik, a talajvíz természetes mozgása (áramlása) adja az energiát a víznek hogy az in situ elhelyezett reaktoron átfolyhasson. Méretezése olyan, hogy a tartózkodási idő során megtörténjék a szennyezőanyag - jelen esetben az uránium - redukciója és kiválása.
Ez egy viszonylag kis méretű áteresztő résfal, melyen a technológia hosszútávú működését vizsgaálják. teljes térfogata 38,76 m3, mely 39 t 1.2-4 mm szemcseméretű vasat tartalmaz. A kísérlet első 4 évében nem csökkent a résfal uránium-eltávolító hatékonysága.
Technológia besorolása
- fizikai-kémiai
- reaktív résfal zéró-vas töltettel
Technológia-monitoring
Technológia költségei
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
Nagyon jó hatásfokkal(95%) távolítja el az urániumot. Telepítés után a működtetés nem igényel energiát, emberi munkát.
A keletkezett csapadék könnyen eltömődést okozhat a töltetben, de 4 év alatt még nem történt eltömődés. Eltömődés esetén a töltet kicserélhető.
Más nehézfémek esetében is alkalmazható. A töltet tartalmazó tartály cserélhető kivitelben is készülhet és akkor egyetlen mozdulattal kicserélhető eltömődés vagy kimerülés esetén.
Megemeli a talajvíz pH-ját, de ez még mindig jobb, mintha savas maradna. A többi veszély megfelelő monitoring (átáramló vízmennyiség és annak szennyezettsége) esetén kiküszöbölhető.
Konkrét megvalósult alkalmazások
A kezelt terület mérete
Az uránérc fizikai és kémiai feldolgozása, valamint az e tevékenységet kiszolgáló technológia jelentős radiológiai, szénhidrogén, vegyi és nehézfém-szennyezéssel járt az erre a célra létesült ércdúsító üzemben. Az uránérc feldolgozás melléktermékeit befogadó zagytározók aljzatszigetelés nélkül épültek, így a szervetlen sókkal szennyezett oldatok egy része elszivárogtak a környezetükben lévő természetes víztartó képződményekbe. A talaj és rétegvíz-szennyezés megszüntetése érdekében egy aktív vízvédelmi rendszer került kialakításra, mely termelőkutakból, drénrendszerből áll. A kitermelt magas oldottanyag tartalmú vizek tisztítás után kibocsátásra kerülnek felszíni befogadóba.
Publikáció, referencia
K.E. Roehl, T. Meggyes, F.-G. Simon and D.I. Stuart: Long-term Performance of Permeable Reactive Barriers. ELSEVIER, 2005; Prokop: Research Cluster on Groundwater Management. IMAGE-TRAIN NEWSLETTER No.6, August 2004