Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Compulsory sheet of the technology
Financing of the project
Application sphere
- Petroleum derivatives (TPH)
- kerosene
Description of environmental risk
- Petroleum derivatives (TPH)
- diesel oil
Description of environmental risk
- Petroleum derivatives (TPH)
- diesel oil
Description of environmental risk
Information on the technology
A biodegradációna alapuló bioremediáció olyan technológia, amely élő sejtek vagy szervezetek, esetleg azok valamely termékének (pl. enzim) biogedradációs b képességét állítja a technológia középpontjába, ezeknek a biológiai folyamatoknak biztosít optimális körülményeket az alkalmazott technológiai paraméterekkel, adalékanyagokkal.
Az eljárás során a talajba tápanyag-injekciót juttatnak, valamint levegőztetéssel növelik a biodegradáció sebességét.
Az illékony szénhidrogénkomponensek kezelése mind fizikai-kémiai, mind biológiai úton történik. A levegőt és a benne lévő gőzöket a talajban kötött mikroorganizmusokhoz vezetve (ventilláció) növelik a biodegradáció hatásfokát.
In situ biodegradáción alapuló talajremediáció, mely a talajban kialakított két, illetve háromfázisú kvázi töltött rektorban zajlik a technológus által kialakított és szabályozott körülmények között: tápanyagok adagolása, a talajlevegő és a külső levegő cirkuláltatása mind a telített, mind a telítetlen talajban, valamint a talajvíz kiszivattyúzása és részleges recirkuláltatása révén.
Technology classification
- biological
- aerobic biodegradation based remediation
Technology-monitoring
Costs of the technology
SWOT (evalaution based on scores)
SWOT (evaluation in words)
In situ biodegradáción alapuló biológiai módszer, környezethatékony és költséghatékony.
A talaj kitermeléséhez és elszállításához képest időigényes.
A talaj belsejében lejátszódó mikrobiológiai és fizikai-kémiai folyamatok megismerése és összehangolása révén hatékony biológiai talajremediáció érhető el a talaj, mind kvázi bioreaktor biotechnológiai (biomérnöki) alkalmazásával.
A szennyezettség lassú biodegradációja során a szennyezőanyag tovaterjedhet. Ezt hidraulikai gát alkalmazásával megakadályozhatjuk.
Completed applications
Size of the treated area
A szennyezettség dízelolaj és kerozin. A kerozint levegőztetéssel fizikailag is mobilizálták, és a talajban kötött mikroorganizmusokkal lebontatták. Tápanyagadagolással is intenzifikálták a szénhidrogének aerob biodegradációját. Az alkalmazás hatékony és sikeres volt.