Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Data on the producer, manager and collector
General information about the waste or by-product
- 17 CONSTRUCTION AND DEMOLITION WASTES (INCLUDING EXCAVATED SOIL FROM CONTAMINATED SITES)
- 17 03 bituminous mixtures, coal tar and tarred products
- 17 03 03* coal tar and tarred products
Épületek bontásánál keletkező inert hulladék, amelyet a további felhasználhatóság érdekében aprítanak pofás darálógép segítségével, majd szemcseméretük szerint osztályozzák a frakciókat. Az osztályzás során a cég a következő frakciókat tudja szétválasztani: 0-100mm, 0-20 mm, 16-50 mm.
A különböző épületek bontásánál eltérő lehet a tégla minősége.
Main characteristics of the waste/ by-product
Közönséges homokos, vas-oxidot és meszet tartalmazó (nem tűzálló) agyag.
Forrás: http://www.kislexikon.hu/teglagyartas.html
A tégla törmelék viselkedése a környezetben elsősorban szemcseméretétől és porózusságától függ. A vizet kapillárisan veszi fel, jól megtartja.
Kémiai összetételében nincs veszélyes anyag.
Physico-chemical properties of the waste or by-product
Felhasználható zajvédőfalak építésénél, épületek alapozásánál. Továbbá talaj szilárdításra és javításra is alkalmazható.
Forrás: Hulladékok és másodnyersanyagok hasznosítása. Budapest, OMIKK, Műszaki Információ
Hazards of the waste or by-product
BME Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszékén végeztünk ökotoxikológiai teszteket téglahulladékkal. Két különböző trófikus szinten 1-1 tesztorganizmussal vizsgáltuk a téglahulladék toxicitását. Végeztünk egy bakteriális toxicitási tesztet (Vibrio fischeri lumineszcencia gátlása), és egy növényi toxicitási tesztet (Sinapis alba gyökér-, és szárnövekedés gátlási teszt). Mindkét esetben azt az eredményt kaptuk, hogy a téglahulladék nem toxikus.
A téglában és a téglatörmelékben nincsenek veszélyes vegyi anyagok. Ugyanakkor bontásból származó anyagnál meg kell vizsgálni, hogy a korábbi épület vagy a terület nem okozott-e szennyezettséget, nem szorbeálódott-e toxikus anyag a téglára. Ez egyszerű biotesztekkel kiszűrhető.
A vegyi szennyezettségen kívül a felhasznált téglahulladék funkciójának teljesítését kell vizsgálni: a téglahulladékok eltérhetnek egymástól kapillaritásukban, vízháztartásukban. Ez nem is veszélyesség általános értelemben, hanem inkább heterogenitás, a technológiai paraméterek bizonytalansága.
Potential utilisation in soil
Nem jellemző.
Igen, elsősorban jó víztartó képessége miatt.
Lyukacsos szerkezete miatt.
Talaj textúrájának javítására, víztartóképességének növelésére alkalmazhatóak bizonyos szemcseméretű frakciók.
Talaj szilárdításra alkalmas lehet.
Forrás: Hulladékok és másodnyersanyagok hasznosítása. Budapest, OMIKK, Műszaki Információ
Hulladéklerakók befedésénél homok vagy sóder helyett a tégla törmelék megfelelő méretű frakciója jól alkalmazható kapilláris rétegként.
Referencia: Harder, H., Martin, H., 2001, Recycled building materials as components for capillary barriers, in The exploitation of
natural resources and the consequences (eds. Sarsby and Meggyes),pp. 163-169, Thomas Telford, London
A téglahulladék mint alapanyag felhasználásánál a vegyi szennyezetsséget és a heterogenitásból, illetve nagy különbségekből adódó bizonytalanságot kell értkelni.