Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
Technológia fő adatlapja
A fejlesztés finanszírozása
Alkalmazási kör
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- ammónia/ammónium
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
Technológiára vonatkozó információ
Fitoremediációs technológia.Csurgalékvíz kezelése hulladéklerakóban, a hulladéklerakó stabilizációja. A cél a hulladéklerakó környezetre gyakorolt hatásának csökkentése, zárt hidrológiai és szennyező forgalommal a hulladéklerakó területén. A rehabilitáció időszakos feltárásból és a régi szennyezők eltávolításából állt. Lecsapolása a talajvíznek, lezárása a hulladéklerakó aljának, összegyűjtése és lecsapolása a csurgalékvíznek,elzárása a szennyezőknek a felszíni vizektől, a hulladéklerakóban keletkező gáz lecsapolása. Öntöző rendszer telepítése a kezelt csurgalékvíz újrahasznosításával a fák növekedéséhez.
Havi monitoring a hulladéklerakó csurgalékvizének kezelesének hatásosságát vizsgálva(csurgalékvíz analízis). Növény és talaj mintavétel évente négyszer a hulladéklarakó felszínéről. Havonta talajból mintavétel a vegetáció állapotának vizsgálatára.
Evapotranspirációs elválasztó létesítése fák ültetésével. Az összes rehabilitációs technológiánál elsőként megállítják a vízfolyások és mezőgazdasái területek direkt szennyezését.
Technológia besorolása
- fitoremediáció
Technológia-monitoring
csurgalékvíz analizálása
Technológia költségei
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
A helyben történt rekultiváció költsége lényegesebben kedvezőbb, mint az elszállítással történő rekultiváció. A fedőnövényzet gyorsabban növekedett összehasonlítva a durva növényzettel vagy erdővel. A víz beszivároghat az elzárt részbe, ezért nincs szükség a légmentes elkülönítésre. A hulladék utókezelési ideje lerövidül, így a fenntartási költségek csökkennek.
A hulladéklerakóban keletkező gáz lecsapolásának teljes mennyiségét nehéz kinyerni. Tápanyag kiegyensúlyozatlanság, talajerózió, növény toxicitás léphet fel.
Egészségre vonatkozó kockázat csökken
Konkrét megvalósult alkalmazások
A kezelt terület mérete
A hulladéklerakó telep rehabilitációja során az alábbi lépéseket végezték el: Elsőként a régi hulladékot és szennyezett talajt feltárták, a területet szigetelték, majd a csurgalékvíz gyűjtő, elvezető rendszerének kiépítése következett. A hulladéklerakó régi és új hulladékkal történő feltöltése és tömörítése után talajréteggel való befedésével és a felszín alatti vízelvezető rendszer beépítésével zárult. Végül a légmentesen elzárt térfogat felületére fű és fűzfa fajok ültetése történt.