Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
Technológia fő adatlapja
A fejlesztés finanszírozása
Alkalmazási kör
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- cink
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- kadmium
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- ólom
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
Technológiára vonatkozó információ
A technológia célja a fémekkel szennyezett, kopár terület újranövényesítése. A növényesítés által csökken a talaj és a szélerózió, a betelepített növények intenzív evapotranszpirációjuk által csökkentik az átfolyó vizekkel történő fémtranszportot. A növények növekedésének elősegítésére, a megfelelő tápanyagellátás biztosítására a talajhoz adalékanyagokat kevernek: mész, hamuzsír, szennyvíziszap, pernye. A szennyvíziszap gomba- és levélhulladékkal helyettesíthető. A területen olyan növénymagkeveréket vetnek, mely növények kis fémfelvevő képességgel rendelkeznek. A fémfelvételt indikátor növényekkel ellenőrzik, a betelepülő fajokat monitorozzák és a nagy fémakkumuláló képességgel rendelkezőket eltávolítják.
A fitoremediáció innovatív technológia, mivel a szennyezett talaj kezelését növények alkalmazásával oldja meg. A módszer további újdonsága, hogy a tápanyagpótlást és a szennyezőanyagok stabilizálását hulladékanyagok újrahasznosításával oldja meg.
Technológia besorolása
- fitoremediáció
- fitostabilizáción alapuló talajremediáció
Technológia-monitoring
Technológia költségei
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
Egy talajcserés vagy ex situ remediációhoz képest sokkal olcsóbb ezt a remediációs technikát kivitelezni. Előnye, hogy növényeket alkalmaz, a technológia kivitelezése során a terület esztétikailag is előnyös, tájba illő tulajdonságokkal rendelkezik. Tápanyagpótlásra hulladékanyagokat használ melyek olcsók és egyben újrahasznosításuk is megoldódik.
A technológia alapvetően a szennyezőanyagok terjedésének csökkentésére, megakadályozására képes. A szennyezőanyagok kevésbé mobilis formában a talajban maradnak.
A termesztett növények pl. energetikai célokra alkalmazhatóak.
A talaj fizikai-kémiai tulajdonságainak külső tényező okozta megváltozása (pl. elsavasodás) mobilizálhatja a szennyezőket, amelyek megjelenhetnek a talajvízben.
Konkrét megvalósult alkalmazások
A projekt célja az ipari terület növényi borítottságának növelése volt, így csökkentve a szél- és vízeróziót, ill. a növények folyamatos vízfelvételével megelőzhető a szennyezőanyagok talajvízbe jutása.
Először a Blue Mountain 850 acre méretű részét ültették be növényekkel, mag keveréket vetettek, és meszet,szennyvíziszapot, hamuzsírt és pernyét adtak a talajhoz a növények tápanyagpótlásának biztosítására.
Cinder bank 220 acre méretű területe is ezzel a módszerrel lett újranövényesítve.
Később lakossági nyomásra a szennyvíziszap helyett gomba- és levél-hulladékot kezdtek használni a talaj tápanyag utánpótlására.
2005-ben egy keveréket kezdtek alkalmazni Stoney Ridge 40 acre-s területére és a Blue Mountain további 350 acre-s részére.
A projekt indulása után 10 évvel végzett tanulmányok szerint a kezdetben kezelt 850 acre Blue Mountain-i terület visszanyerte az eredeti növénnyel való borítottság 70%-át.
Publikáció, referencia
http://costperformance.org/profile.cfm?ID=396&CaseID=396
Federal Remediation Technologies Roundtable