Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
Technológia fő adatlapja
A fejlesztés finanszírozása
Alkalmazási kör
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- triklóretilén
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
Technológiára vonatkozó információ
A fitoremediáció egy innovatív, környezetbarát, biológiai kockázat csökkentő technológia, melynek során növények alkalmazásával történik a szennyezés eltávolítása, mobilizálása, stabilizációja és/vagy degradációja.
Klórozott oldószerekkel szennyezett, sekély felszín alatti víz remediációjára fák pl. nyárfa alkalmazható. A fák egyrészt a szennyezett felszín alatti víz hidraulikus szabályozására, másrészt a szennyezőanyagok (illékony szerves vegyületek) eltávolítására alkalmasak. A fák növekedésük során a víztartó rétegből kivonják a vizet, ezzel a szennyezett területről eltávozó szennyezett felszín alatti víz mennyisége csökken. A fák felveszik a klórozott szénhidrogéneket és a gyökérzónában anaerob deklórozás megy végbe az ott élő mikroflóra által.
Újdonság a fitoremediáció alkalmazása klórozott szénhidrogénekkel szennyezett felszín alatti vízre.
Technológia besorolása
- fitoremediáció
- gyökérzónás kezelés talajvízre
Technológia-monitoring
Növényi szennyezőanyag felvétel, mikroflóra aktivitása
Technológia költségei
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
Viszonylag alacsony költséggel nagy területek kezelése is megoldható ezzel az eljárással. További előny, hogy a talaj természetes tulajdonságait megőrzi. Végül előnyként felsorolható, hogy a keletkező szennyezőanyag energianövénynek tekinthető, így továbbiakban energiatermelésre alkalmas.
Nagy az időigénye és érzékenyen reagál a klíma változásaira (eltérő hatásfok tapasztalható nyári illetve téli időszakban). Megfelelő szakértelemre van szükség a telepítés során.
Az illékony klórozott szénhidrogének mellett más szerves anyagokra is alkalmazható lehet. A gyökerek speciális módszerrel (pl. kutakkal) történő mélyebbre vezetésével nem csak sekély, hanem mélyebben fekvő víztározó rétegek kezelésére is alkalmazható.
A növényi fémfelvétel által a szennyezőanyag bekerül a felszín alttai vízből az ökoszisztéma tagjaiba, a növényekből átkerülhet az őket fogyasztó állatok szervezetébe, ahol elraktározódhat.
Konkrét megvalósult alkalmazások
A felszín alatti vízben található klórozott oldószerek (főként a triklóretilén) tisztítása, demonstrációs céllal. Az elsődleges cél a TCE koncentrációjának csökkentése volt, másodlagos célok között volt a szennyező anyag lebomlásának vizsgálata, a párolgás mérése illetve a két nyárfafajta értékelése.
Ebben az esetben a szennyezett területre 660 (két ültetvény) nyárfát telepítettek a klórozott oldószerrel szennyezett felszín alatti víz tisztítására.
A nyárfák jól növekedtek és alkalmasak voltak a szennyezett felszín alatti víz terjedésének mérséklésére és a víz TCE koncentrációjának csökkentésére a növényi általi felvétel és a gyökérzónában lezajló biológiai degradáció által.
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- tetraklóretilén
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
- Nem vegyi anyag
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
Publikáció, referencia
FRTR Case studies
http://costperformance.org/profile.cfm?ID=34&CaseID=34