Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
A módszer fő adatlapja
Módszerre vonatkozó információk
Mért végpont
A módszer méréstechnikai jellemzése
Mérési tartomány
Kivitelezés feltételei
Kivitelezés költségei
A módszer részletes ismertetése
A teszteléshez olyan Salmonella tesztbaktériumokat alkalmazunk, melyek hisztidin-operonja (szabályozó szakasza) többféle mutációt hordoz, emiatt ezek a törzsek nem képesek hisztidin szintézisére, így növekedésük gátolt, kivéve, ha újabb mutáció vagyis reverz-mutáció visszaállítja a tesztorganizmus mutációval elrontott génszakaszát.
Az Ames-teszt egy gyors, reverz-mutációs teszt, mely olyan vegyi anyagok kiszűrésére szolgál, melyek genetikai károsodást okoznak, így mutációhoz vezetnek vagy indukálják a mutációt. Állatkísérletek helyett, illetve azokat megelőzően használják tájékozódási céllal. Ha az Ames teszt pozitív, akkor az anyag mutagén. Ha az Ames teszt negatív, még nem zárható ki hogy emberre, állatra mutagén hatású vagy karcinogén.
Az eredmények interpretációja állatkísérletekkel való összahsonlítás nélkül nehéz. Ma már elég sok eredmény áll rendelkezésre, hogy a Salmonellákat modellrendszerként alkalmazzuk. Így is előfordul, hogy eltérés mutatakozik, pl. a pentaklórfenol esetében: állati teszttel mérve mutagén, karcinogén, Ames-teszttel negatív.
ISO 16240:2005
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
Nincs különösebb műszerigénye, sokkal drágább, munkaigényesebb és etikailag is kifogásolható állati tesztek válthatóak ki vele. Sok ismátlés végezhető, ezzel javítható a mérés statisztikája.
A mutáció statisztikai jelenség, pontosan reprodukálni nehéz, több párhuzamos mérést igényel. Mindazonáltal a mutációk számának koncentrációfüggését vizsgálva egyértelművé tehető a pozitív hatás és lehet statisztikai értékelést végezni.
Az eredmények alapján állatkíséletek nélkül is megbecsülhetjük a mutagenitást és karcinogenitást. Egyes vegyi anyagok emberi emésztés során történő aktíválódását in vitro előkezeléssel modellezhetjük.
Eltérő mutációkat tartalmazó tesztorganizmusok keverékével több, eltérő mechanizmusú mutagén anyag hatását is ki lehet mutatni.
Az emlősökön végzett állatkísérletek eredményei és az Ames teszt eredményei körülbelül 80%-os egyezést mutatnak, vagyis egyes esetekben alulbecsüli a mutagenitást, míg más esetben túlbecsüli.
Egyéb információk, referenciák
Egyes anyagok nem mutatkoznak mutagénnek, holott állatkísérletekben mutagének, illetve karcinogének.
Ha nem ismert aszennyezőanyag, és annak mutációt okozó hatásmechanizmusa, akkor az eltérő Salmonellák keverékét érdemes használni, hogy ne kaphassunk hamis negatív eredményt.
Maron, D. M.; Ames, B. N.: Revised methods for the Salmonella mutagenicity test Mutation Research, 113, pp. 173-215, 1983
Konkrét megvalósult alkalmazások
A pentaklórfenol (PCP) vizes oldata nem mutatott mutagenitást.
Az emésztés modellezésére használt előkezelés sem eredményezett mutagén hatást a PCP-nél.
Ugyanakkor a ciklodextrin-PCP komplex tezstelése pozitív lett. Lásd még a 314. számú űrlapot: 'Ciklodextrin adalék alkalmazása talajmutagenitási teszthez'.