Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- Benzol és alkilbenzolok (BTEX)
- xilolok
- Policiklikus aromás szénhidrogének (PAH) és egyéb policiklikus aromás vegyületek
- naftalin
- Benzol és alkilbenzolok (BTEX)
- toluol
- Fenolok
- fenol
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- tetraklóretilén
A talajvízben alkalmazott szorpció a szerves szennyezőanyagok megkötétét, ártalmatlanítását nagy megkötőképességű, nagy fajlagos felületű anyagokkal, például aktív szénnel oldja meg. Az in situ talajvízkezelés a talaj szennyezettségét a talaj kitermelése nélkül, helyben, a talajban oldja meg. A talajvíz természetes áramlása biztosítja a szennyezett talajvíz áthaladását egy áteresztő falon, ami tulajdonképpen egy átfolyásos töltött reaktornak tekinthető. A töltet az aktív szén, mely a vízet áthaladása során megszabadítja a szennyezőanyagoktól. Az aktív szén töltetet kimerülése után cserélni kell.
Új módszer a szennyezett talajvíz kezelésére. Aktív szenes adszorpció hidraulikus résfalakkal kombinálva.
A talajvízvédelmet in-situ, nagy átmérőjű, függőleges átfolyású, aktív szenes szűrőreaktorokkal (4 helyszínen) oldják meg, melyek várható élettartama évtizedekben mérhető. A talajvíz kinyerése nem szivattyúzással történik, hanem a szennyezett terület és a mesterségesen felduzzasztott víz között előidézett gradiens a hajtóereje.
- fizikai-kémiai
- reaktív résfal szorbenssel
Az aktívszén önmagában is jó adszorbens, in situ a felszín alá helyzeve olyan passzív rendszert eredményez, melyen a talajvíz természetes áramlással átfolyva megtisztul. Az aktívszenes szűrőreaktor mértezése olyan, hogy élettartama nagyon hosszú (több évtized)legyen.
Passzív rendszer, energiabefektetésre nincs szüksége.
Környezetvédelmi és hidrogeológiai elővizsgálatok szükségesek. Állandó monitoring szükséges.
Automatizálható.
In situ kémiai oxidációs (Fenton reagenssel) remediációs technológia.
Új módszer a szennyezett talajvíz mesterséges mobilizációjára. Aktív szenes adszorpció hidraulikus résfalakkal kombinálva.