Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- triklóretilén
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- tetraklóretilén
Az SVE (Soil Vapour Extraction), vagyis a talajgőz extrakció egy in situ eljárás a talaj remediációjára, ahol a szennyezőanyag eltávolítása a talajból való kihajtással történik levegő vagy gőz segítségével. A kitermelt talajgőzt folyadék- és gázfázisra választják szét, és a szennyezettségnek megfelelően kezelik.
A rendszer gőzelszívó kutakat, egy SVE utánfutó kocsit és a hozzá kapcsolt vákuum távvezetékeket foglalja magában. Az SVE kocsin vannak elhelyezve a szelepek, a nedvességelválasztó, a vákuumfúvó, a részecskeszűrő, valamint a szén-dioxid kezelési egység.
Az SVE kombinálható intenzifikált bioremediációval. Ekkor folyékony szerves tápanyagot injektálnak a talajba, mellyel a szennyezőanyagokat bontó mikroorganizmusok tevékenységét intenzifikálják.
A intenzifikált/fokozott bioremediációs eljárás során az SVE kutak, valamint injektálási és monitoring kutak alkalmazhatóak injektálási pontokként.
Az újdonság a két technológia (talajgőz extrakció és intenzifikált bioremediáció) kombinálása. Az SVE kutakat injektáló kútként lehet újrahasználni.
- biológiai
- intenzifikált bioremediáció
A talaj kiásása, a talajgőz extrakció és az intenzifikált bioremediáció kombinálása alkalmas az illékony szerves vegyületek (VOC) koncentrációjának nagymértékű csökkentése. A koncentrációk hosszú távon még tovább csökkennek. A kombinált megoldásnak köszönhetően a talajgőz extrakcióhoz kialakított kutak a bioremediációs eljárás folyamán mintavételi pontként alkalmazhatóak.
A bemutatott példában a talajremediáció megkezdése előtt kitűzött célokat nem sikerült teljes mértékben teljesíteni. A tetraklóretilén és triklóretilén esetében a koncentrációk a talajremediációt követően is meghaladták a hatályos határértékeket, tehát a technológia nem biztos, hogy tudja teljesíteni a kitűzött célokat.
Az alkalmazás célja az illékony szerves vegyületekkel (elsősorban teraklóetilénnel, triklóretilénnel, cisz-1,2-diklóretilénnel és vinilkloriddal) szennyezett Jacksonville-i korábbi mosoda és vegytisztító szennyezett területének megtisztítása volt.
A talajremediáció során 11 vízszintes SVE kutat építettek 4 inch-es belső átmérőjű PVC csövekkel. A vízszintesen elhelyezett kutak egyenként 10 vagy 15 láb hosszúak voltak, 0,02 inch-es nyílásátmérővel. Az SVE kutakat körülbelül 2 méterrel a felszín alatt helyezték el. A rendszer meghajtásáról egy 7,5 lóerős fúvóberendezés gondoskodott.
A intenzifikált/fokozott bioremediációs eljárás során összesen 21 injektlási pontot vizsgáltak. A már említett SVE kutakat, valamint injektálási és monitoring kutakat alkalmaztak injektálási pontokként. Összesen 6 alkalommal végeztek injektálást, a bioremediációs befecskendezés mennyisége alkalmanként változott. Összesen 88000 gallon talajvíz és tápanyagmódósító oldat került beinjektálásra a 6 alkalom folyamán. A szén- és energiaforrásként szolgáló tápanyagmódósító oldat kálium-laktátból és denaturált etanolból állt, azzal a céllal, hogy támogassa a klórlégzésű mikrobák növekedését és lebontó tevékenységét. Az injektálások folyamán az oldatot 300 gallon vízzel keverték, ezt injektálták a kútba, amelyet utána vízzel mostak át a vizsgálati felület tisztításának céljából.
Az első 4 injektálási alkalommal az oldat 299 gallon vizet, 0,8 gallon 60%-os kálium-laktát oldatot és 0,2 gallon 90%-os etanol oldatot tartalmazott.
Az 5. és 6. injktálásnál az oldat 298 gallon vízből, 1,5 gallon 60%-os kálium-laktát oldatból és 0,2 gallon 90%-os denaturált etanolból állt.
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- tetraklóretilén
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- triklóretilén
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- cisz-1,2-diklóretilén
- Halogénezett alifás szerves vegyületek
- vinilklorid