Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- Biológiai degradáció
- Szervesanyag vesztés
A bőripari üzemek szennyvíziszapja gazdag tápanyagforrásként szolgál a növényeknek, így nem szükséges műtrágyázni. Trágyázással és öntözéssel jelentős mennyiségű szervesanyag és egyéb fontos tápanyag (pl.: P; N) juttatható gyakorlatilag ingyen a termények számára.
Nincs drága szennyvíztisztítás és nincs drága műtrágyázás. Ez a kapcsolt technológia olcsón és hatékonyan működtethető.
- Talajjavítás mezőgazdasági és ipari hulladékokkal
- Egyéb technológiák
Króm-formák toxicitása, a terményekben akkumulálódott króm-tartalom
Bőripari üzemek szennyvíziszapjával váltja ki a műtrágyázást. Nincs gond se az iszappal, se a műtrágyázás okozta következményekkel.
Nem mindenhol megvalósítható, szállítással gondok lehetnek. Nem trágyázható akármilyen növény, előzetes vizsgálatokat kell végezni arra az adott növénycsoportra, hogy a gyökérben akkumulálódik-e elsősorban a Cr, vagy a szárban is. (Csírázások számának csökkenése, növekedés során akkumulálódó vegyi anyagok, köztük egyik legfontosabb a króm, mert adott koncenrátáció után jelentős toxicitást okoz). Az üzem, a szennyvíztisztító tulajdonosa és a szántóföld tulajdonosa között az esetleges problémák felelősének megállapítása igen nehéz kérdés lehet, érdek ütközhetnek, így a technológia megvalósítása igen ingovány lábakon áll.
Ha a jövőben a króm-tartalom eltávolítható lenne az iszapból, például kicsapatással, jelentősen csökkenhetne a technológia alkalmazásának kockázatát, és szélesebb körben lehetne alkalmazni.
Nem megfelelő monitoring: toxikus króm.
Felelős megtalálásának problémája.
- Mezőgazdasági
A gyökerek növekedése volt a legérzékenyebb a talaj Cr szennyezettségére. A Cr6+ sokkal mobilisabb volt a talajban, mint a Cr3+. Mértek a búzában, zabban és a cirokban Cr koncentrációt. Igen jelentős, hogy a három palántaféleséget abból a szempontból mutatták be, hogy hogyan helyeződik át a Cr a gyökérből a szárba a különböző Cr3+ és Cr6+ kezelések során.
- Biológiai degradáció
- Szervesanyag vesztés
J. López-Luna, M.C. González-Chávez, F.J. Esparza-García, R. Rodríguez-Vázqueza (2009) Toxicity assessment of soil amended with tannery sludge, rivalent chromium and hexavalent chromium, using wheat, oat and sorghum plants, J. Hazard Mater, 163(2-3):829-34