Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- Fizikai degradáció
- Szerkezet leromlás
A talajhoz műanyagot (esetünkben például PET-palack darabokat) keverünk. Ezzel a talaj alkalmassá válik különböző mérnöki célokra: utak alapozására, gátak építésére stb.) Ugyanis a műanyaggal kevert talaj sokkal jobban reagál különböző mechanikai behatásokra, mint az anélküli. A műanyag daraboktól a törékeny talaj hajlékonnyá válik. Ez a technológia másik oldalról azért kedvező, mert segít a hatalmas mértékű műanyag hulladék újrahasznosításában.
A technológia választ ad, egy olyan mértékű problémára, mint a műanyag hulladék hasznosítása.
- Talajjavítás mezőgazdasági és ipari hulladékokkal
- Komplex technológiák
megerősítő anyag hozzáadása a talajhoz
mivel a technológia nem igényel különleges drága anyagot, hanem egy olyan hulladék anyagot használ fel, aminek az elhelyezési költsége sokkal drágább, így akár mondhatjuk, hogy anyagköltség helyett, a működtető helynek fizetnek, hogy elhelyezhetik náluk a hulladékot.
A technológia erőssége, hogy költséghatékony, ugyanakkor környezetbarát és a talaj tulajdonságait is pozitív irányban javítja mérnöki felhasználás szempontjából. Emellett a talaj javítását hulladék anyaggal végezzük el, mely egyben annak újrahasznosítását is jelenti.
A technológia kevéssé ismert és felhasználása csak bizonyos területeken lehetséges.
Geotechnológiai alkalmazások: gátépítés, utak alapozása. Kontrollált körülmények között (pl. hulladéklerakók letakarása) szennyezett (pl. olajjal) palackok is használhatóak.
A technológia egyik legnagyobb veszélye, hogy a PET (polyethilene terephalate) egy nagyon nehezen degradálható műanyag. Míg más műanyagoknál találtak különböző bio- és kémiai degradációs módszereket az adott műanyag elbontására, addig ez a PET-tel még igencsak gyerekcipőben járnak. Emellett az eső és egyéb természeti folyamatok hatására kioldódhatnak környezetre káros vegyületek a PET palack darabokból. Ha ez a kioldódás eléri a talajvizet, akkor az adott helytől távolabb is ez kockázatot jelent a környezetre.
- Egyéb
A PET-palack darabokkal való talajmegerősítés még csak a tesztelés fázisában van. Itt különböző mechanikai behatásoknak tették ki a chippekkel kevert vörös talajt és vizsgálták, hogy hogyan változnak ezek hatására a talaj mechanikai tulajdonságai. Többek között azt figyelték, hogy a talajban mekkora százalékú PET-palack tartalomnál, mekkora nyomás hatására történik deformáció. Az eredmények azt mutatták, hogy a talaj mechanikai tulajdonságaira jótékony hatással van ha bizonyos százalékban tartalmaz PET palack darabokat.
- Fizikai degradáció
- Szerkezet leromlás
- Fizikai degradáció
- Szerkezet leromlás
G.L. Sivakumar Babu, Sandeep Kumar Chouksey: Stress–strain response of plastic waste mixed soil, Waste Management 31 (2011) 481–488
Jianfei Zhang, Xiaochun Wang: A Study on the Biodegradability of Polyethylene
Terephthalate Fiber and Diethylene Glycol Terephthalate (2004)