Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- Policiklikus aromás szénhidrogének (PAH) és egyéb policiklikus aromás vegyületek
- Kőolajszármazékok (TPH)
- Poliklórozott bifenilek (PCB)
A ciklodextrines extrakcióval a biológiailag is könnyebben hozzáférhető (kisebb mólsúlyú, a talajon kevésbé adszorbeálódott) komponenseket nyerjük ki a szerves szennyezőanyaggal szennyezett talajokból, ezért ez az eredmény felhasználható bioremediáció tervezésére. Az extraktum vizsgálata PAH-vegyületek esetén folyadékkromatográfiával vagy GC-MS-sel, illékony szennyezőanyagok esetén gázkromatográfiával.
Szénhidrogénekkel, poliaromás szénhidrogénekkel, poliklórozott bifenilekkel szennyezett talajok esetén a bioremediációt előkészítő módszer. Információt kapunk a szennyezőanyag hozzáférhetőségére (mobilizálhatóságára) vonatkozóan.
A vizes oldatos extraktum gázkromatográfiával közvetlenül nem vizsgálható (szilárd fázisú extrakcióval végezzük el az oldószercserét)
3-5 g talajt extrahálunk 10%-os vizes hidroxipropil-ciklodextrin-oldattal 2 órán át ultrahang fürdőben. A talaj leülepedése (esetleg centrifugálása) után a vizes fázis 40 ml-t szilárd fázisú tölteten átengedjük, majd a megkötött szennyezőanyagot szerves oldószerrel leoldjuk, a kapott mintát gázkromatográfiával elemezzük
A hosszadalmas biológiai módszerek kiváltására képes, ezek kémiai modelljének tekinthető. A kisebb mólsúlyú, kevésbé bonyolult szerkezetű (kevésbé elágazó láncú, kisebb méretű szubsztituenseket tartalmazó), mobilis származékok közül a kevésbé hidrofil vegyületeket vonja ki. Különböző korű szennyeződések jellemzésére alkalmas a talaj típusától függetlenül.
Csak szerves szennyezőanyagokra alkalmazható.A szennyezőanyag és a ciklodextrin közötti kölcsönhatáson alapul (nincs tehát köze az eredménynek ahhoz, hogy a sejtek mennyi anyagot vesznek fel), emiatt inkább a hozzáférhetőséget, mint a biodegradálhatóságot jellemzi.
Bioremediációs technológiák előkészítésének fontos módszere lehet (mutatja, mennyire mobilis, mennyire hozzáférhető a szennyezőanyag, mennyire mobilizálható más adalékokkal)
REID, B. J.; STOKES, J. D.; JONES, K. C.; SEMPLE, K. T.: Nonexhaustive Cyclodextrin-Based Extraction Technique for the Evaluation of PAH Bioavailability. Environ. Sci. Technol. 34, (2000) 3174-3179.
ÉVA FENYVESI MÓNIKA MOLNÁR, PIROSKA KANNAI, KLÁRA BALOGH,
GABOR ILLES, KATALIN.GRUIZ: CYCLODEXTRIN-EXTRACTION OF SOILS FOR MODELLING BIOAVAILABILITY OF CONTAMINANTS. Proceedings of 14th Internatioanal Cyclodextrin Symposium, Kyoto, 2008
A módszer jól mutatta a régebbi szennyeződés kisebb hozzáférhetőségét, a biodegradációs kísérlet előrehaladása során a szennyezőanyagok hozzáférhetőségének változását. Az eredmények összhangban voltak a biodegradációs és ökotoxikológiai tesztek eredményeivel