Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
A módszer fő adatlapja
Szennyezőanyagok
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- ammónia/ammónium
A módszer méréstechnikai jellemzése
A módszer alkalmazhatósága
Kivitelezés feltételei
Kivitelezés költségei
A módszer részletes ismertetése
A szabvány fotometriás módszert ad meg a vízben lévő ammónium meghatározására.
A módszer alkalmazható ivóvíz, a legtöbb nyers és szennyvíz analízisére.
Túlzottan színes vagy sós vizeket előzőleg desztillálni kell
A mintarészlet térfogata 40 ml, amelyet pn=1mg/l koncentrációig használhatunk az ammónium-nitrogén meghatározására.Pipettázzuk a mintarészlete 50 ml-es mérőlombikba, és ha szükséges, egészítsük ki a réfogatát vízzel 40 ± 1 ml-re.
Adjunk a mintához 4,00 ± 0,05 ml színképző reagenst és keverjük jól össze. Azután adjunk hozzá 4,00 ± 0,05 ml nátrium-diklór-izocianurátot és jól rázzuk össze. Jelig töltjük a lombikot, összerázzuk és 25 ± 1ºC-os vízfürdőbe tesszük.
Legalább 60 perc után kivesszük a lombikot a vízből, majd alkalmas méretű küvettába vízzel szemben lemérjük az oldat abszorbanciáját a maximális abszorbancia hullámhosszán (kb 655nm).
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
Rutinszerű, széleskörben alkalmazott
Zavaró hatás anilin és etanol-amin esetében fordul elő, és ez jellemzi az elsőrendű amnioktól általában várható zavaró hatást. A minta erősen savas vagy lúgos volta a színes vegyület képződését zavarja, hasonlóan hat a hipoklorition redukcióját okozó vegyület jelenléte, bár előfordulása valószínűtlen.
Egyéb információk, referenciák
Szabvány MSZ ISO 7150-1