Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- fémek
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- egyéb szervetlen
A királyvizes feltárás során a szennyezett talajok fémtartalmának nagy része kioldódik, az összes fémtartalom meghatározására alkalmas szabványos módszer.
Talaj összes fémtartalmának meghatározására alkalmas.
A feltárás nem 100%-kos, de jó közelítést ad az összes fémtartalomra.
Kivonatkészítés visszafolyó hűtős készülékben:
250 cm3-es csiszolatos gömblombikban bemérünk 3,0 g finomra őrölt, homogenizált talajmintát, 0,01 g pontossággal. A száraz talajmintát 1 cm3 desztillált vízzel megnedvesítjük. A bemért mintához rázogatás közben kis részletekben hozzáadunk 21 cm3 1,18 g/cm3 sűrűségű sósavat, majd ezt követően 7 cm3 tömény salétromsavat. A lombikra ráerősítjük a csiszolatos visszafolyó hűtőt, ennek tetejére rászereljük az u.n. 'abszorpciós (elnyelető) edényt, amelybe 15 cm3, 0,5 M koncentrációjú salétromsavat töltünk.
Az összeszerelt készüléket vegyifülke alatt 16 órán át szobahőmérsékleten állni hagyjuk. Az állásidő letelte után elindítjuk a hűtővizet, és a gömblombik tartalmát lassú melegítéssel felforraljuk, majd 2 órán át forrásban tartjuk.
A fűtést szabályozzuk, hogy a kondenzációs zóna ne emelkedjék a visszafolyó hűtő magasságának alsó 1/3-a fölé.
2 órás forralás után a reakcióedényt lehűtjük, az elnyeletőedény tartalmát átvisszük a gömblombikba. Ennek tartalmát 100 cm3-es mérőlombikba szűrjük. A mérőlombikot jelig töltjük desztillált vízzel. A mosatlan edényeket 0,5 M-s salétromsav oldattal átöblítjük.
Kivonatkészítés mikrohullámú berendezésen:
A kivonatkészítéshez 0,5-1,0 g szárított, őrölt, homogenizált talajmintát bemérünk , majd hozzáadunk 3,0 cm3 tömény sósavat, majd 1,0 cm3 tömény salétromsavat. A nyitott roncsolóedényeket vegyifülke alatt 2 órán keresztül állni hagyjuk, majd a megfelelő műveleti program alkalmazásával elvégezzük a roncsolást. A roncsolás befejezése után az edényeket lehűtjük, tartalmukat 25 cm3-es mérőlombikba szűrjük, végül a mérőlombikot desztillált vízzel jelig töltjük.
Egy analitikai laboratórium általában fel van szerelve a szükséges kivonószerekkel és berendezésekkel. Királyvízzel a fémek közel teljes mennyisége feltárható és kioldható a talajból. Ez egy olyan kémiai modell, amely a talaj maximális kockázatát mutatja meg. Jól reprodukálható kémiai módszer.
A kémiai modell környezeti realitása nem jó, nagyon túlbecsüli a rövidtávú kockázatokat, de a hosszútávúakat is. Vannak olyan fémek, melyek a királyvizes feltárás során nem kerülnek a kivonatba, hanem benne maradnak a talajban. Talajkivonatból készült ICP-AES mérésnél sokszor zavarnak be egyéb elemek, így a kimutatási határok fémenként eltérő és széles tartományban ingáznak (Zn 0,005-As 0,1). A feltáráshoz szükséges bombák és extraktorok nem tartoznak egy átlagos kémiai labor felszereléséhez.
A talajban található fémformák és a fémmozgékonyság eltérő kivonószerekkel, különböző erősségű savakkal történhet. Ezek értelmezéséhez szükséges egy kimerítő vagy megközelítőleg kimerítő extrakcióval nyert un. összes fémtartalom érték. Talajstabilizációs folyamatok és technológiák nyomon követésére más kivonási módszerekkel együtt alkalmas.
Tömény savakkal is dolgozunk, így az erre vonatkozó biztonsági előírásokat be kell tartani. A savpipetta használata a savak bemérésekor kötelező. Nyomás alatt végzett roncsoláskor az edények tömítését és zárófedelének épségét mindig ellenőrizni kell. Hőkezelés befejezése után a roncsolóedények lehűtését és kinyitását vegyifülke alatt végezzük.
Fémeket az atomrácsban vagy molekularácsban tartalmazó talajásványok és ércek esetében jelentős hányad nem oldódik ki királyvizes feltárással, azonban a módszer jó közelítést ad az összes fémtartalomra.
MSZ 21470-50:1998
A kivonási technikát arra alkalmaztuk, hogy nyomon kövessünk és figyeljünk egy kémiai stabilizáción alapuló remediációs technológiát. Mikro-, és mezokozmoszok, valamint szabadföldi kísérletek talaját különböző erősségű savakkal extraháltuk párhuzamosan. Ebben a sorban a királyvizes volt a legerősebb sav, ez vonta ki a legtöbb fémet. A stabilizálószerek egy része még a királyvízzel kioldódó hányadot is csökkentette.