Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Egyszerű statikus mikrokozmosz azt jelenti, hogy a biodegradálandó szennyezőanyagot tartalmazó talajt egy edénybe helyezzük, megfelelő nedvesség és tápanyagtartalmat biztosítunk a talajmikroorganizmusok számára. A levegőellátás diffúzióval történik, mint a természetes talajokban. A mikrokozmoszokból időnként kivett talajmintából biológiai és kémiai vizsgálatokat valamint hatásokat mérő teszteket végzünk, a szennyezőanyag vagy szennyezőanyag keverék igényei szerint. A módszer m bonyolultsága és költsége az alkalmazott monitoringtól függ.
Szennyezett talajban folyó biodegradáció mérése. Biodegradáció intenzifikálási lehetőségeinek tesztelése. Talaj szennyezőanyagbontó képességének vizsgálata. Mikroflóra bontóképességének, adaptálódóképességének, fajeloszlásának vizsgálata.
Biodegradáción alapuló talajremediáció tervezését megelőző és megalapozó laboratóriumi vizsgálatok. Technológiai kísérletek. Remediációs technológia monitorozása.
A mikrokozmoszok korlátai itt is megvannak: a mikrokozmosz redukálja a valóságot. Minden mikrokozmosznak történelme és saját evolúciója van, így a párhuzamosok nem okvetlen egyeznek.
2 kg egyensúlyi nedvességtartalmú szennyezett vagy mesterségesen szennyezett és homogenizált talajt teszünk a mikrokozmosz edénybe. A mikrokozmosz edényeket termosztátba helyezzük. Nedvességtartalmát rendszeresen pótoljuk. Hosszabb időtartam esetén a tápanyagpótlásról is gondoskodni kell. Szükség esetén növényeket is ültethetünk bele. A mintavétel több helyről történik, vigyázzunk, hogy a mintavétellel ne bolygassuk meg a rendszert és ne okozzunk heterogenitást.
Egyszerűen kivitelezhető, a kísérletek száma tetszés szerint növelhető, a kivett mintából integrált monitoring, bármiféle kémiai analízis vagy biológiai, ökotoxikológiai vizsgálat elvégezhető.
A mikrokozmoszok eredményéből a valóságra történő extrapolálásnál figyelembe kell venni a mikrokozmoszok korlátolt ismételhetőségét, statisztikáját.
A következő alkalmazásai lehetségesek: Szennyezett talajban folyó biodegradáció mérése. Biodegradáció intenzifikálási lehetőségeinek tesztelése. Talaj szennyezőanyagbontó képességének vizsgálata. Mikroflóra bontóképességének, adaptálódóképességének, fajeloszlásának vizsgálata.
Biodegradáción alapuló talajremediáció tervezését megelőző és megalapozó laboratóriumi vizsgálatok. Technológiai kísérletek. Remediációs technológia monitorozása.
A mikrokozmoszokban zajló folyamatok nem teljesen azonosak a valódi környezetben zajlókkal, mert a mikrokozmoszok fajlagos felülete nagyobb, mit a valódi talajé és a környezeti paraméterek sem szimulálhatóak tökéletesen.
Molnár, M.; Fenyvesi, É.; Gruiz, K.; Illés, G.; Nagy, Z.; Hajdu, Cs. and Kánnai, P. (2009) Laboratory testing of biodegradation in soil: a comparison of chemical and biological methods In: Land Contamination and Reclamation,17(3-4) 495-508, EPP Publications Limited, UK