Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
A módszer fő adatlapja
Módszerre vonatkozó információk
Mért végpont
A módszer méréstechnikai jellemzése
Mérési tartomány
Kivitelezés feltételei
Kivitelezés költségei
A módszer részletes ismertetése
Ez a módszer egy vegyi anyag toxikus hatását méri az eleveniszapban élő nitrifikáló baktériumokra gyakorolt heveny gátló hatás alapján. A gátló hatást 4 órás teszttel határozzák meg. Vegyi anyagon kívül szennyezett környezeti minták tesztelésére is alkalmas módszer. Speciális alkalmzásként segítségével kizárhatóak a nitrifikációt gátló anyagok szennyvízbe vezetése vagy talajra hordása.
Vízszennyező és talajszennyező anyagok, például peszticidek toxicitásának tesztelése.
A szennyvíziszap baktériumai igen ellenállóak, adaptív képességük a baktériumközösségeken belül is kiemelkedő. Az eredményt kockázafelmérésre történő felhasználásakor alábecsülhetjük a környezeti kockázatot.
A tesztet állandó hőmérsékleten, általában 20°C és 25°C között, portól és mérgező anyagtól mentes légtérbe hajtjuk végre. A tesztelegyet és a vakpróbát párhuzamosan levegőztetjük, ezután meghatározzuk azoknak az oxidált nitrogénvegyületek (nitrát és nitrogén) koncentrációját, melyek az elegyben mért ammóniumvegyületek oxidációjából keletkeztek. A kontrollhoz viszonyítva határozzuk meg az eleveniszap nitrifikációjának gátlását a kezelés (tesztelendő anyag hozzáadás) hatására.
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
Egyetlen tesztorganizmus helyett egy közösségre gyakorolt hatást mérhetünk. Kötséghatékony
Hosszadalmas. A szennyvíziszap minősége nem állandó, ezért nehezen standardizálható. Szennyezőanyagokhoz adaptálódott szennyvíziszap érzékenysége kicsi.
A módszer talajlakó mikroorganizmusokra és más közösségekre is alkalmazható. Több párhuzamossal, és hígitási sorok alkalmazásával, más ökotoxikológiai módszerekhez hasonlóan, felvehetjük a dózis-hatás görét és leolvashatjuk az EC20 és EC50 értékekek.
Eredmény interpretálásával kapcsolatos problémák vannak.
Munkahelyi: nincs
Egyéb információk, referenciák
MSZ EN ISO 9509:1998 Vízminőség. Az eleveniszapban lévő mikroorganizmusok nitrifikáció gátlásának meghatározása vegyi anya-gokkal és szennyvízzel MSZ
MSZ ISO 14238:2004 Talajminőség. Biológiai módszerek. A nitrogénmineralizáció és a nitrifikáció meghatározása talajban, valamint a vegyi anyagok ezen folyamatokra gyakorolt hatása