Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
Termelő, felelős, gyűjtő adatai
Hulladék, melléktermék fő adatai
- 02 MEZŐGAZDASÁGI, KERTÉSZETI, VÍZKULTÚRÁS TERMELÉSBŐL, ERDŐGAZDASÁGBÓL, VADÁSZATBÓL, HALÁSZATBÓL, ÉLELMISZER ELŐÁLLÍTÁSBÓL ÉS FELDOLGOZÁSBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
- 02 04 cukorgyártási hulladékok
- 02 04 02 nem szabványos kalcium-karbonát
A répában megtermett cukrot a lényerés során vízzel oldják ki a diffúzőrökben. A répa sejtjeiben oldott állapotban van a cukor. Hőkezelés hatására a sejtfal protoplazma membránja áteresztővé válik, így a sejtben lévő cukor a lényeréshez használt vízbe, a víz a sejtbe hatol. Ez a diffúziós folyamat a koncentráció kiegyenlítődésig tart. A lényerés zárt rendszerű torony- vagy teknő alakú diffúzőrökben 70 °C körüli hőmérsékleten, a szelet és a víz ellenáramában játszódik le. Így nyerik az ún. nyerslevet és a kilúgzott répaszeletet. Ez utóbbit szeletpréseken víztelenítik kb. 16-22 % szárazanyag tartalomra. A nyersléből a nemcukor anyagokat a létisztítás technológiai folyamatában távolítják el. Ennek során a nyerslevet mésztejjel (Ca(OH)2) és széndioxiddal (CO2) kezelik. A Ca(OH)2-os kezeléskor a Ca++ ionok hatására mészsók képződnek, kicsapódnak a pektinek. A OH- ionok hatására oldhatatlan hidroxidok keletkeznek és bomlási reakciók játszódnak le. A meszezett léből CO2 hatására oldhatatlan CaCO3 (kalciumkarbonát) csapadék képződik, amit a mésztejes kezeléskor már keletkezett egyéb csapadékokkal együtt kiszűrnek a léből. A szűrletet híglének, a szűrés után visszamaradó anyagot mésziszapnak nevezik. A létisztítás során a nemcukor anyagoknak csak kb. 40 %-a távolítható el. A mésztejes kezelést derítésnek nevezik és két lépcsőből, elő- és főderítésből áll. A széndioxidos kezelés szintén két lépcsős és szénsavazásnak (szaturáció) nevezik.
Vegyi anyag (keverék) jellemzői és vegyi anyag tartalom
- Nem vegyi anyag
- Nem vegyi anyag
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- foszfor-pentoxid (P2O5)
- Nem vegyi anyag
- Nem vegyi anyag
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- réz
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- mangán
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- vas
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- cink
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- ólom
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- kadmium
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- króm
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- nikkel
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- arzén
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- higany
Vegyes hulladék, termék jellegű hulladék jellemzői
Szervesanyag: 7,57%; N: 0,27%; P2O5: 1,15%; K2O: 0,11%; CaO: 31,73%; MgO: 1,27%; Na2O: 0,04%; Összes szén: 9,22%; Cu: 13,87 mg/kg; Mn: 167,00 mg/kg; Fe: 1946,00 mg/kg; Zn: 28,60 mg/kg; Pb: 2,59 mg/kg; Cd: 0,29 mg/kg; Cr: 4,27 mg/kg; Ni: 2,70 mg/kg; As: 1,33 mg/kg; Hg: 0,01 mg/kg
Hulladék, melléktermék jellemzése
Jól használható savanyú és degradált szikes talajok javítására. Foszfor- és nitrogéntartalma révén trágyahatást is kifejt. Az ökológiai gazdálkodásban is engedélyezett tápanyagpótló melléktermék.
Mosen A. Beet-sugar handbook. John Wiley and Sons, 2006.; Burcky, K., Marlander, B., 2000. Investigations on the nutrient content of carbonation lime during storage in the field. Zuckerindustrie 125 (3), 169–174.; Wasner, J., Liebhard, P., Eigner, H., 2001. Application of carbonation lime on high ph soils in the pannonian region of austria. Zuckerindustrie 126 (3), 194–201.
Hulladék, melléktermék veszélyessége
Nincs káros környezeti hatása megfelelő alkalmazás mellett. Maró hatásából adódó kockázata munkavédelmi eszközökkel, intézkedésekkel kontrollálható.
A toxikus fémek koncentrációja nagyságrenddel a talajra megszabott fémhatárértékek alatt van.
Enyhén korrozív hatása miatt alkalmazási koncentrációjától függően lehet veszélyes, bár a 11-es pH például az emberi bőrre irritáló, de nem korrozív (12 pH felett jelentkezik a maró hatás).
A vizek vagy a talaj pH értékét befolyásolhatja, ami általában nem káros.
A mésziszap szállításakor, kezelésekor, a vele való munka során az irritáló, enyhén korrozív hatás ellen védekezni kell. Szembe ne kerüljön.
Potenciális használat talajra
Használják, ökogazdálkodásban is, mint természetes anyagokat tartalmazó talajjavító és tápanyagpótló szer.
http://www.okogarancia.hu/letoltesek/mezogazdasag/tragya-taj
Ökogazdálkodásban engedélyezett tápanyagpótló.
http://www.okogarancia.hu/letoltesek/mezogazdasag/tragya-taj
Nincs referencia.
Kalcium-tartalma miatt.
Nincs referencia.
Nincs referencia.
Fémek oldhatóságát, mozgékonyságát csökkentheti.
Nincs referencia.
Talajra alkalmazásakor a talaj háttérkoncentrációjának és a cukorgyári mésziszap fémkoncentrációinak ismeretében kell számítással meghatározni a bekeverés utáni fémtartalmat, majd annak helyi kockázatát.
A talajba keverve a lúgosság 20%-ig általában nem okoz problémát, az alkalmazás helyszínének talaja ismeretében számítandó az alkalmazásból adódó pH-érték és annak esetleges kockázatai. legcélszerűbb modellkísérletben megállapítani a károsan még nem ható bekeverhető mennyiséget, a keverék pH-jának mérésével és környzettoxikológiai tesztelésével.