Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- szulfát
A láp egy horizontális, felszíni áramlású rendszer, amely tulajdonképpen egy sekély vizű tó, jelen esetben komposzt alapon telepített nádassal, gyékényessel. A komposztban található szulfátredukáló baktériumok által oxigénmentes környezetben lejátszódó szulfátredukció biztosítja a pH növelését és a redoxpotenciál csökkenését. Azokon a részeken ahol aerob körülmények jellemzőek ott a fémek oxidálódhatnak és kicsapódhatnak. A mészkő réteg disszociációja is segíti a savas víz semlegesítését, továbbá élőhelyet biztosít a redukáló baktériumok számára, valamint elősegíti a hidrogén-szulfid távozását is. A szerpentines lefutás megnöveli a víz tartózkodási idejét. A hirtelen vízszintnövekedés (esőzések) és a hordalék ellen védekezni kell gátakkal, zsilipekkel.
A rendszer passzív, kialakítása után csak ritkán igényel gondozást. A tájba tökéletesen illeszkedik. Újdonság a komposzt alkalmazása a fémek eltávolítására, a pH növelésére és a redoxpotenciál csökkentésére.
- biológiai
- komposzt-láp
szulfátkoncentráció, vízkeménység, lúgosság
Régi bányaterületek, ércfinomítók savas bányavizeinek tisztítására, semlegesítésére alkalmas technológia. A nehézfémek koncentrációja is csökkenthető. Természetes energiaforrásokat használ: mikrobák metabolikus energiája, fotoszintézis, kémiai energia. Viszonylag alacsony a fenntartási, illetve kezelési költség. Jól beilleszthetőek a tájba.
Magas a létesítési költség, és területigény sem hanyagolható el. Az esővizek esetleges elvezetésére fel kell készülni, valamint a hordalékot is kotorni kell a láp bejárata előtt. Ha nem megfelelő a hordalék eltávolítási foka, akkor eltömődhetnek a rétegek. Télen fenn áll a befagyás veszélye.
Kombinált alkalmazása más rendszerekkel.
A rendszer feltöltődhet a nehézfémek csapadékaival, továbbá a toxikus anyagok felhalmozódhatnak a vízi élőlényekben.
A 2 holdnyi mesterséges láp egy anaerob, két aerob cellából és egy mészkő szűrőből áll. A vizenyős terület aljzata rétegesen lett kialakítva: a vízzáró agyag rétegen 0,7 méter vastag mezőgazdasági meszes talajréteg van, ezen 0,7 méternyi minimum 75 százalék kalcium-karbonátot tartalmazó 2,5 cm-es zúzott mészkő található, majd 30 cm vastagságban leterített széna bálák vannak, ezen pedig 15 cm termett gomba komposzt. A lápos talajban főként gyékény nő. A nyugati partján 70 méter hosszan speciális oldalfal takarót helyeztek el, amely meggátolja az átszivárgást a közeli autóút felé, ami a láppal párhuzamosan fut. A bejutó esővíz és a hordalék szabályozása érdekében létesítettek egy betonból készült elválasztó gátat, egy zsilipet valamint egy öblíthető hordalék csapdát is a vizenyős terület bejárata előtt. A víz lefutása szerpentines kialakítású. A láp utolsó két cellájában egy nagy sűrűségű lyuggatott polietilén csőrendszer található, amely segíti a víz áthaladását a rétegeken. A komposzt rétegben lévő mikrobiális aktivitás hatás elvonja az oxigént és növeli a szén-dioxid koncentrációját, ezáltal elősegíti a mészkő oldódását. A pH növekedést a szulfát redukció és a mészkő disszociáció biztosítja (4.28-ról 7.16-ra nő). A mészkő réteg adja továbbá a közeget a mangán-redukáló baktériumoknak. A két aerob cella és a mészkő réteg felelős a kifolyó víz oxigénháztartásának helyreállításáért, a hidrogén-szulfid volatilizációjáért és további alapot biztosít a fémek koncentrációcsökkenésének számára. Az átlagos befolyó víz mennyisége 291 gallon percenként (gpm), míg a kifolyó víz 241 gpm. A láp után egy 65 méteres helyreállított folyószakaszt létesítettek, ezzel is támogatva a természetes környezetet és a vízi életet.
Az EPA határértékek - Fe (0,3 mg/L), Mn (0,05 mg/L), Cu (1,0 mg/L), Zn (5 mg/L), Al (0,05 - 0,2 mg/L), pH (6,5 - 8,5) - alapján kijelenthetjük, hogy a mangán kivételével megfelelő értékeket vettek fel a mért komponenseink.
Federal Remediation Technologies Roundtable (FRTR) - Constructed Wetland at Copper Basin Mining District, Ducktown, Tennessee: http://costperformance.org/profile.cfm?ID=397&CaseID=397