Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- 19 HULLADÉKKEZELŐ LÉTESÍTMÉNYEKBŐL, SZENNYVIZEKET KELETKEZÉSÜK TELEPHELYÉN KÍVÜL KEZELŐ SZENNYVÍZTISZTÍTÓKBÓL, ILLETVE AZ IVÓVÍZ ÉS IPARIVÍZ SZOLGÁLTATÁSBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
- 19 08 szennyvíztisztító művekből származó, közelebbről nem meghatározott hulladékok
- 19 08 01 rácsszemét
A szennyvíztisztító telepeken a biológiai tisztítást megelőzi a mechanikai tisztítás, melynek során különböző lépésekből álló folyamat elvégzése után megszűrik a hulladékot fajsúlyuk, szerkezetük alapján. A lépések között szerepel az ülepítés, derítés, ezután jön a rácsokkal, homokfogókkal való szelektálás.
A mechanikai tisztítással a szilárd vagy folyékony halmazállapotú szennyező anyagok távolíthatók el a szennyvízből, szűréssel, felszínre úsztatással, illetve ülepítéssel. A durva, darabos szennyeződéseket, továbbá a kisméretű, de a víznél lényegesen nagyobb sűrűségű szilárd részecskéket a csatornahálózat és a gépészeti berendezések védelme, valamint az iszapkezelő berendezések szilárdanyag-terhelésének csökkentése végett kell visszatartani. A lassan ülepedő, illetve felúszó anyagok eltávolítása a befogadó szennyezőanyag-terhelése, a kémiai tisztításnál szükséges vegyszerek mennyisége, illetve a biológiai tisztítóegység szervesanyag-terhelése mérsékelhető. Történhet finom és durva rácsokkal is a szűrés.
A rácsszemét eltávolítása, kezelése külön problémát jelent. Az elhelyezés szempontjából fontos a rácsszemét összetételének mennyiségének ismerete. A rácsszemét bűzös, zömmel szerves anyagokból tevődik össze növényi és állati eredetű részekből. Egy hányada könnyen lebontható, más összetevői a bakteriális lebontással szemben rezisztensek.
A homokfogó az első ülepítő műtárgy, amely a nagy sűrűségű, kirakódásra hajlamos és egyébként is kellemetlen koptató hatású szilikát szemcsék eltávolítására alkalmas. Esetenként légbefúvással kombinálják, amikor is a felszínre felúszó, könnyű sűrűségű, rendszerint kellemetlen zsíros-olajos rész is eltávolítható.
A homokfogót a rácsok után alkalmazzák, így feladata a tisztítótelep berendezéseinek, főleg a szivattyúk kopás elleni védelme, a telepi műtárgyak összekötő vezetékeiben az ülepedés megakadályozása, az eleveniszapos medencék, ülepítők szervetlen anyag terhelésének csökkentése.
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- klór/klorid
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- fluor/fluorid
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- szulfát
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- arzén
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- cink
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- króm
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- réz
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- nikkel
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- higany
Komposztba keverik
Higiénés szempontból veszélyes lehet.
Komposztálás után.
Komposztálás után.
Komposztálás után.
Elvileg közvetlenül vagy komposztálás után.
Higiénés kockázatok. Korlátozott biodegradálhatóság valószínű.