Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
Hulladék, melléktermék fő adatai
- 01 ÁSVÁNYOK KUTATÁSÁBÓL, BÁNYÁSZATÁBÓL, KŐFEJTÉSBŐL, FIZIKAI ÉS KÉMIAI KEZELÉSÉBŐL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
- 01 01 ásványok bányászatból származó hulladékok
- 01 01 02 nemfémes ásványok bányászatából származó hulladék
A szénbányák környékén nagy mennyiségű fekete vagy szürke színű meddő halmozódik fel. A vörös salak a szürke vagy fekete színű meddőben (kőzet, talaj és szén keveréke) található szén öngyulladása eredményeként keletkezett salak. A nagy hőmérsékleten a vasásványok oxidálódnak, az anyag vörössé válik, miközben a meddő geotechnikai tulajdonságai is jelentősen módosulnak és salaknak minősülnek. A vörös salak hasznosítására a hányókat kőbányászati berendezésekkel termelik ki, majd aprítással és osztályozással állítják elő a kívánt méretű szemcsés anyagot vagy frakciót.
A vörös salak jellemzői függnek a kiégett szén és a kísérő meddőkőzet összetételétől, valamint az égés hőmérsékletétől.
Vegyi anyag (keverék) jellemzői és vegyi anyag tartalom
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- magnézium
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- kálcium
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- vas
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- alumínium
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- szilícium
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- nátrium
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- kálium-oxid (K2O)
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- szilícium
Vegyes hulladék, termék jellegű hulladék jellemzői
Az üledékes kőzetekbe ágyazott szenet tartalmazó nyers meddő égéséből keletkezett vörös salak mikroelemtartalma különbözik az eredeti anyagétól az égés eredményeképpen. Ásványi összetétele: kvarc, kristobalit, mullit, illit agyagásványból keletkező korderit; kémiai összetétele: SiO2 52,0%; Al2O3 30,0%; Fe2O3 7,0%; CaO 1,5%; MgO 1,5%; Na2O + K2O 4,0%; SO3 1,0%
Referenciák: (1) http://hulladekonline.hu/files/178/
Szervetlen anyagokból áll, melyek átalakulhatnak a talajban a víz, a levegő, a többi talajösszetevő valamint a biológiai rendszer hatására és teljes egészében bekerülnek az elemkörforgalmakba. Talajnedvességgel hidrolizál, illetve a puzzolán-aktivitásnak megfelelő reakciók játszódnak le.
Hulladék, melléktermék jellemzése
Az osztályozatlan frakció tömör száraz térfogatsűrűsége: 1,8-2,0 t/m3
A vörös salak finom zúzalékának puzzolános tulajdonsága van.
0-6 mm szemcseméretű vörös salak meddő, pernye, mész és gipsz keverékét közepes forgalmú utak vagy járdák, parkolóhelyek, stb. alapozására, burkolatalapok építésére. Nedves iszap-altalajra kedvező védőréteg építhető vörös salakokból, magas talajvízszint esetében geotextília közbehelyezésével. Szemcsemérettől függően jó töltés anyag, megerősített föld-támfalak szemcsés anyagaként is használható. Egyre több területen helyettesíti a közepes és a jobb minőségű szemcsés anyagokat, még a kötőanyagos alaprétegekben is. Kapilláris víz hatásának kitett földművön is alkalmazgató (1). Alkalmas hidraulikus kötőanyagú burkolatalapok szemcsés anyagaként való hasznosításra. Puzzolán aktivitása lehetővé tette a kötőanyagként való hasznosítást (1).
Hulladék, melléktermék veszélyessége
Más salakokhoz hasonlóan toxikus mikroelemek feldúsulhatnak benne. A tökéletlen égés melléktermékeire is lehet számítani az összetételében.
Potenciális használat talajra
Nincs konkrét információ, de a kálium, kálcium és a magnéziumtartalma hasznosítható.
Kálium tartalom
kálcium, vas, magnézium, kén és szilicium
kálium, kálcium, magnézium, kén
Nincs konkrét információ, de elvileg lehetséges, más salakokhoz és pernyékhez hasonlóan. A szilikátok jó talajalkotó tulajdonsága miatt más hulladékokkal vagy rossz minőségű talajjal keverve termesztőközegnek alkalmas lehet.
Nincs konkrét információ, de elvileg lehetséges, más salakokhoz és pernyékhez hasonlóan. A szilikátok jó talajalkotó tulajdonsága miatt más hulladékokkal vagy rossz minőségű talajjal keverve termesztőközegnek alkalmas lehet.
A szemcsés frakció lazíthatja a tömörödött talajt.
Jó kötőanyag, mely puzzolán-aktivitásának köszönhető.
A kis szemcseméretű frakció laza, homokos talajba keverve alkalmas lehet textúra kialakítására, vízzel (talajnedvesség) érintkezve, a puzzolán aktivitás miatt merevíti a talajt.
Jó kötőanyag, ezért használható rézsűk védőrétegének kialakítására, eróziógátlásra.
Kötőanyagként alkalmazva egyéb hulladékokkal keverve (pl. cement, erőművi pernye, gipsz, stabilizálhatja a fémeket. Még nem teljesen oxidálódott vastartalma koprecipitációval stabilizálhatja az arzént, az oxidok és szilikátok megköthetik az ionos fémeket.
Felszín alatti résfal, támfal, izoláció készíthető belőle. Helyettesítheti a szemcsés frakciót vagy alkalmazható kötőanyagos alaprétegekben puzzolán-aktivitásának köszönhetően.
Az esetleges szennyezőanyagok jelenlétét, koncentrációját, vagy más hulladékokkal való talajba keverését felhasználás előtt ellenőrizni szükséges.