Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- 10 TERMIKUS GYÁRTÁSFOLYAMATOKBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
- 10 12 kerámiaáruk, téglák, cserepek és építőipari termékek termeléséből származó hulladékok
- 10 12 08 kiégetett kerámiák, téglák, cserepek és építőipari termékek hulladékai
A téglapor a különböző technológiával gyártott téglák, vízsugár alatti méretre vágásakor keletkezett finom szemnagyságú hulladéka, melyet vizes szuszpenzió formájában juta zsákokban gyűjtenek össze, így könnyen vízteleníthető. A téglagyártás alapanyaga az agyag. A téglagyártás sokat fejlődött az évezredek során, de a lényeg ugyanaz maradt: a nyersanyag megválasztása, az agyag kitermelése, előkészítése, nedvesítése, formázása, szárítása, kiégetése. A gyakorlatban alkalmazott technológiákat általában a formázási eljárások szerint csoportosítják, így megkülönböztetünk száraz, és nedves eljárást. A gyártás főbb lépesei: nyersanyag kitermelés, nyersanyag előkészítés, formázás, szárítás, égetés. A kitermelt agyagot az előkészítőbe szállítják, ahol víz adagolása közben apróra összezúzzák. Az előkészítés közben keverik az agyaghoz az adalékanyagokat. Régebben polisztirol gyöngyöt használtak a gyárak, az utóbbi években azonban átálltak a környezetet kevésbé károsító fűrészporra. A fűrészpor a későbbiekben kiég az agyagból és pórusokat hagy hátra, amelyek fontos szerepet játszanak a tégla kiváló hő- és párafizikai tulajdonságaiban. Az őrlés után a megnedvesített anyagot csigaprésen gyúrják át és egy rétegsort kiadó szállító szalagsorra préselik. A következő műveletben a szalagsoron tovahaladó réteget fölvágják téglányi egységekre. Ezt követően a téglákat szárítják. Szárítás után, a téglát kiégetik. Ma ezt a műveletet alagútkemencében végzik. Az alagútkemencét gázlánggal fűtik. A kemencében tovahaladva a szállító kocsikra fölrakott anyag fokozatosan hevül föl az égetés hőmérsékletére, és fokozatosan hűl le a kibocsátó helyig. Az utolsó műveletben a kész téglát bálázzák, csomagolják. A lakóházépítésnél fölhasznált más cserépáruk is hasonló technológiával készülnek.
A tégla, valamint a téglapor tulajdonságai függnek a téglaagyag ásványtani összetételétől, a téglagyártási technológiától, az égési folyamat hőmérsékletétől, a színezésre használt fémsók koncentrációjától.
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- szilícium
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- alumínium
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- vas
SiO2: 46-90%; Al2O3: 8-38%; Fe2O3: 0,1-7,3%; A téglapor alapanyaga, a téglaagyag, színesre égő, 1150-1400°C-on olvadó, üledékes kőzet, amely felépítésében az agyagásványok mellett kvarc, földpát, kalcit, dolomit, és kis mennyiségben egyéb ásványok is részt vesznek. A téglaagyagok alkalmazása szempontjából a legnagyobb különbséget az együttes alkáliföldfém-karbonát tartalom adja. Ez alapján a téglaagyagok lehetnek meszes (kalcit és dolomit tartalom> 8%), mészszegény vagy mészmentesek. A meszes agyagok tömörre égetési hőmérséklete magasabb, mint a mészmentes agyagoké, ezért csak nagy porozitású termékek gyártására alkalmazzák őket, míg a mészmentes agyagokból lehetséges fagyálló termékek gyártása. A CaCO3 a tégla színét is befolyásolja. Az égetési atmoszféra (oxidációs vagy redukciós) és égetési hőmérséklet mellett a CaO és a Fe2O3 aránya határozza meg a tégla kiégetett színét (1). Ref: (1) Albert J. (1967) Téglaanyagok és felhasználásuk a durvakerámia-iparban, Akadémiai kiadó
Összetételét tekintve bekerülhet a talaj szervetlen strukturális alkotóelemeibe, beépülhet oxidokban, hidroxidokba és agyagásványokba, a víz, a levegő, a többi talajösszetevő, valamint a biológiai rendszer hatására. Ilyen értelemben nem veszélyes, a környezetre káros hatásokat nem gyakorol.
pH: semleges, enyhén bázikus. A téglapor BET-féle fajlagos felülete 2,54 m2/g (gázabszorpciós elven működő fajlagos felületvizsgáló berendezéssel mérve)(1). A téglapor SEM felvételei: a téglapor szemcséi között, az aprítás következtében szinte mindenféle alakú szemcse megtalálható. Érdes törési felületek, látható felszíni porozitás jellemzi. Az apróbb szemcsék megtapadnak a nagyobb szemcséken. A téglapor szemcséinek méreteloszlása egyenletes (1). A d<0,1mm méretű szemcsék az összlet mintegy 10%-át adja, míg a 0,2-0,63mm tartományra 50% esik. A legtöbb szemcse szintén a 0,2 és a 0,4mm közötti méretben található, de ez a teljes mennyiségnek csupán a 35%-a (1). Puzzolán tulajdonságai változnak az égési hőmérséklet, ásványi és kémiai összetétel és a szemcseméret függvényében (2).Sűrűség: 1,06-1,837 g/cm3 Ref:(1) Kocserha István (2011) Adalékanyagok hatása téglaip term extrud, Dokt. (PhD) értekezés, Kerpely A. Doktori Iskola, Miskolc; (2) Rogers, Sara B. (2011). Evaluation and Testing of Br
Téglagyártásban soványító adalékanyagként (1). Adalékanyagként fluidágyas technológiát alkalmazó égetőműben kezelt ólommal szennyezett talaj kezelésére (2). Műemlékvédelemben puzzolán adalékanyagként mészhabarcsba (3). Sportpályák felső fedőrétegeként, teniszpályák alaprétegeként (4). Részlegesen helyettesítheti a Portland cementet habarcsban, növelve annak nyomószilárdságát (5); Cementhabarcsba keverve véd a kémiai korróziótól (6). Talaj geotechnikai stabilizálására mésszel és granulált vaskohászati salakkal (7).
(1) Albert J.(1967)Téglaanyagok és felhasználásuk a durvakerámia-iparban, Akadémiai kiadó; (2) Yu-Ling Wei (1996) Thermal Immob of Pb Contaminants in Soils Treated in a Fixed- and Fluidized-Bed Incinerator at Moderate Temperatures, Air & Waste Manage.Assoc. 46: 422-429, ISSN 4291047-3289; (3) Rogers, Sara B. (2011) Eval and Testing of Brick Dust as a Pozzolanic Additive to Lime Mortars for Architect Conserv. (Masters Thesis) Univ of Penns, Philadelphia, PA; (4) http://www.kanizsaitegla.hu/anyag/orlemeny.php; (5) O’Farrell, M. (1999)The durability of mortar with ground clay brick as partial cement replacement. Ph.D. Thesis, Univ of Glamorgan; (6) Gonçalves, P.J., Tavares, M.L.et al(2009) Perf eval of cement mortars modif. with metakaolin or ground brick.Constr & Building Maters 23 (5), 1971–1979; (7) J.M. Kinuthia, R.M. Nidzam (2011) Towards zero ind. waste: Utilis. of brick dust waste in sustain. constr. Waste Management 31, 1867–1878
A termék biztonsági adatlapja szerint (http://www.lehighhanson.com/Resources/Documents/Brick%20and%20Clay%20St…) a téglaporban található kristályos szilícium dioxidnak (kvarc és krisztobalit) potenciális humán egészségkárosító hatása van.
Bőr-, szem- és légúti irritáció. Elsődleges kitettségi útvonal a belégzés (felső légúti irritáció) és a bőr vagy szem általi kontaktus (szem- vagy bőrirritáció). Extrém nagy szilícium dioxid koncentráció esetén a hosszú távú belégzés (néhány hónaptól 5 év közötti időszakban) szilikózist okozhat.
Ref: http://www.lehighhanson.com/Resources/Document /Brick%20and%20Clay%20Structural%20Units%20III.pdf
Puzzolán tulajdonságainak köszönhetően hatékony adalékanyag mészhabarcsba. Tehát alkalmas lehet meszes talajok erősítésére.
Rogers, Sara B. (2011). Evaluation and Testing of Brick Dust as a Pozzolanic Additive to Lime Mortars for Architectural Conservation. (Masters Thesis). University of Pennsylvania, Philadelphia, PA.
Nem tartalmaz tápanyagokat, inkább kristályos SiO2-t.
Nem tartalmaz tápanyagokat, inkább kristályos SiO2-t.
Nem tartalmaz tápanyagokat, inkább kristályos SiO2-t.
Nem tartalmaz tápanyagokat, inkább kristályos SiO2-t.
Bár a szakirodalomban nem találtunk erre vonatkozó információt, vízáteresztő képessége miatt alkalmazható lehet termesztőközegben vízáteresztő rétegként, vagy fedő, illetve alaprétegként.
http://www.kanizsaitegla.hu/anyag/orlemeny.php;
Puzzolán tulajdonságainak köszönhetően (1). A téglapor, mész és granulált nagyolvasztói salak keveréke laboratóriumi kísérletben alkalmasnak bizonyult talajok fizikai stabilizálására (2).
Referenciák:
(1) Rogers, Sara B. (2011). Evaluation and Testing of Brick Dust as a Pozzolanic Additive to Lime Mortars for Architectural Conservation. (Masters Thesis). University of Pennsylvania, Philadelphia, PA.
(2)R.M. Nidzam (2011) Towards zero industrial waste: Utilisation of brick dust waste in sustainable construction, Waste Management 31, 1867–1878
Bár a szakirodalomban nem találtunk erre vonatkozó alkalmazást, használható lehet eróziógátlásra, mivel a finom frakciót (0-4 mm) tenisz-, futó-, röplabdapályák építéséhez, felújításához, a pályák felső fedőrétegeként és napi karbantartásához használják. A durva frakció (4-12mm)pedig a teniszpályák alaprétege. Kerti utak, sétányok és terek felszórására alkalmas. A vizet átengedi, a sár- és porképződést meggátolja. http://www.kanizsaitegla.hu/anyag/orlemeny.php;
Használták ólom stabilizálására fluidágyas technológiát alkalmazó égetőműben kezelt ólommal szennyezett talaj esetén.
Yu-Ling Wei (1996) Thermal Immobilization of Lead Contaminants in Soils Treated in a Fixed- and Fluidized-Bed Incinerator at Moderate Temperatures, Air & Waste Manage. Assoc. 46: 422-429, ISSN 4291047-3289
A téglapor, mész és granulált nagyolvasztói salak keveréke laboratóriumi kísérletben alkalmasnak bizonyult geotechnikai stabilizálásra (1) J.M. Kinuthia, R.M. Nidzam (2011) Towards zero industrial waste: Utilisation of brick dust waste in sustainable construction, Waste Management 31, 1867–1878
A téglaporban található kristályos szilícium dioxidnak (kvarc és krisztobalit) potenciális humán egészségkárosító hatása van, ezért körültekintően kell használni.