Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- 19 HULLADÉKKEZELŐ LÉTESÍTMÉNYEKBŐL, SZENNYVIZEKET KELETKEZÉSÜK TELEPHELYÉN KÍVÜL KEZELŐ SZENNYVÍZTISZTÍTÓKBÓL, ILLETVE AZ IVÓVÍZ ÉS IPARIVÍZ SZOLGÁLTATÁSBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
- 19 08 szennyvíztisztító művekből származó, közelebbről nem meghatározott hulladékok
- 19 08 05 települési szennyvíz tisztításából származó iszapok
A Soproni Szennyvíztisztító Telepen Sopron, Ágfalva, Fertőrákos, Harka és Kópháza szennyvizének tisztítása során keletkező iszapok. Zárt rendszerű szennyvíztisztítás, az iszapkezelés és a komposztálás, vagyis a szennyvíz ártalmatlanításának teljes folyamata egy telephelyen megy végbe, napi 21000 m3 szennyvizet kezel. Víztisztító egységei: rács, homokfogó, osztó létesítmények, záporvíz tározó, előülepítő, 2 db biológiai tisztító, 2 db utóülepítő. Iszapkezelő egységek: fölösiszap sűrítő-, iszapvíztelenítő, 2 db rothasztó, 1.030 m3-es gáztartály fáklyázóval, szippantott szennyvíz és fölös eleveniszap fogadó. Komposztáló telepi egységek: Komposztáló terek alapterülete összesen 5.147 m2. [1]- Colas-Alterra Zrt.: Soproni és Fertőrákosi szennyvíztisztító telepek fejlesztése, A Soproni szennyvíztisztító telep technológiai korszerűsítése, http://www.alterra.hu/Munk%C3%A1ink/R%C3%A9szletek/23
Igen, a szennyvíztisztítóba beérkező szennyvíz minőségétől függően változhat az iszap minősége is.
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- nitrogén (összes)
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- foszfor-pentoxid (P2O5)
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- kálium-oxid (K2O)
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- arzén
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- kadmium
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- kobalt
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- króm
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- króm (VI)
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- réz
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- higany
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- molibdén
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- nikkel
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- ólom
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- szelén
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- cink
- Kőolajszármazékok (TPH)
- TPH (összes)
- Policiklikus aromás szénhidrogének (PAH) és egyéb policiklikus aromás vegyületek
- PAH (összes)
- Poliklórozott bifenilek (PCB)
- PCB (összes)
A szennyvíziszap a következő anyagokat tartalmazza: víz, oldott ásványi sók, szerves anyagok, nitrogén-és foszforformák, nyomelemek, emellett kis mennyiségben tartalmazhat toxikus fémeket, TPH-kat, PAH-kat és PCB-ket is.
A szennyvíztisztító telep technológiai korszerűsítésekor kialakították a tisztítás során képződő szennyvíziszap kezelésének és ártalmatlanításának technológiai hátterét. A telepen zárt rendszerű kamrás komposztáló épült ki, amely lehetőséget biztosít a képződő szennyvíziszap európai uniós irányelvek szerinti ártalmatlanítására.
Az iszap mezőgazdasági felhasználásra alkalmas. A telepen zárt rendszerű kamrás komposztáló épült ki, a telepen keletkező iszapból komposztot állítanak elő. Biogáz előállítására is használják.
Kulcsár L., Potyondi L., Kovács T., Mészáros I. (2010) Technológiafejlesztés a soproni kommunális szennyvíziszap komposztálására különböző mezőgazdasági melléktermékek felhasználásával, Magyar Hidrológiai Társaság
Toxikus elemtartalmat mértek, nem lépi túl a kockázatos anyagkoncentrációt. [1]- Kulcsár L., Potyondi L., Kovács T., Mészáros I. (2010) Technológiafejlesztés a soproni kommunális szennyvíziszap komposztálására különböző mezőgazdasági melléktermékek felhasználásával, Magyar Hidrológiai Társaság
A szennyvíziszap tartalmazhat bonthatatlan szerves anyagokat és toxikus fémeket is. Talajba kerülve veszélyeztetheti annak élővilágát, valamint a táplálékláncba bekerülve magasabb rendű élőlényekben is akkumulálódhat. Patogén mikroorganizmusok előfordulása esetén higiénés problémákat okozhat, valamint az iszap alkalmazásával járó szaghatás sem elhanyagolható.
Jelentős tápanyagtartalma, főleg nitrogén és foszfortartalma miatt alkalmas lehet.
Nincs információ a szennyvíziszap mikrotápelem tartalmáról, de más szennyvíziszapokhoz hasonlóan alkalmas lehet speciális tápanyagigény kielégítésére is.
Magas szervesanyag-tartalma, valmaint jelentős nitrogén és foszfortartalma alkalmassá teszi termesztőközegek kialakítására.
Igen a humuszképződés elősegítése által alkalmas lehet.
Igen a humuszanyagok keletkezése miatt kialakuló jobb vízháztartási viszonyok miatt.
Igen, a növényzet megtelepedésének elősegítésével és a talaj fizikai tulajdonságainak javításával.
Esetleg alkalmas lehet egyes szervetlen anyagok immobilizálására a keletkező humuszanyagokban megkötve vagy a talaj kémhatásának megváltoztatásával.
Nem jellemző, hogy geotechnikai elemek alapanyagaként szolgáljon.
A szennyvíziszapban található szerves és szervetlen szennyezőanyagok feldúsulása a talajban veszélyt jelenthet a talaj élővilágára és a táplálékláncba kerülve magasabb rendű élőlényeket is veszélyeztethet, ezért a szennyvíziszap körültekintő alkalmazása mellett szükséges a kezelt terület monitorozása. Túlzott alkalmazása túltrágyázáshoz. Alacsony C/N aránya miatt más adalékanyagok használata is szükséges lehet.