Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- 17 ÉPÍTÉSI ÉS BONTÁSI HULLADÉKOK (BELEÉRTVE A SZENNYEZETT TERÜLETEKRŐL KITERMELT FÖLDET IS)
- 17 09 egyéb építkezési és bontási hulladékok
- 17 09 04 kevert építkezési és bontási hulladékok, amelyek különböznek a 17 09 01, 17 09 02 és 17 09 03-tól
Az árvíz elleni védekezés fontos eleme – szükség esetén – a töltések korona-szintjének ideiglenes emelése homokzsákokból kialakított »nyúlgátakkal«, illetve az esetlegesen az ártérre átömlő víz lokalizálása homokzsákokkal. Ehhez homokkal töltött polipropilén zsákokat alkalmaznak, melyeket félig töltenek meg homokkal. 100m 80cm magas nyúlgát homokzsákszükséglete 2000 db. Miután az ár levonult, a homokzsákok tartalmát elválasztják a műanyag zsákoktól, száraz talajra öntik, ahol összegyűjtve tárolják a használt homokot. Forrás: Bevezetés az árvízvédelmi ismeretekbe (csongrad.katasztrofavedelem.hu/cms_files/content_104580.doc)
Primer szilikátok, csillámok, kvarc, agyagásványok.
Forrás:http://zeus.nyf.hu/~tkgt/okse/tatata08/tata0807.pdf
A homok különféle kőzeteknek és ásványi anyagoknak apró szemű törmeléke, melyet a víz, jég vagy szél elhordott eredeti képződési helyétől és alkalmas helyen lerakott.
A talajmechanikai gyakorlatban szemnagyság szerinti talajmegnevezéskor homoknak nevezzük a 2 mm és 0,063 mm közti szemnagyságú talajt.
A Duna hazai szakaszán a folyó vizének minősége több helyen még átlagos vízhozam mellett is kívánnivalót hagy maga után higiéniai, mikrobiológiai szempontból (pl. tisztítatlan szennyvizek Dunába eresztése). A rendkívüli, több országon végigvonuló áradások során az elöntött területekről további, az emberre is veszélyes szennyeződéseket hoz, hozhat magával, így a vízminőség tovább romlik. Ezért a védekezés során felhasznált homokzsákok és azok tartalmának újrahasznosítása során körültekintően kell eljárni. A nedves, átázott homokzsákok szennyezettek, tartalmuk fertőzésforrást jelenthet, ezért szükséges a körültekintő kezelés. A zsákokból a homokot száraz talajra ürítsük ki, lehetőség szerint olyan területre, amelyet víz nem áztatott át. Az így összegyűjtött homok építkezésekhez felhasználható.
Teljes kiszáradás után építkezéshez felhasználható.
http://www.rackeve.hu/component/content/article/84-kozerdeku/704-2013-0…
Az átázott homokzsákok, illetve ezek tartalma fertőzési veszélyt jelentenek, ezért sem a kiürített zsákok, sem a kiürített homok közvetlenül NEM HASZNÁLHATÓ FEL! A homokot erre a célra kijelölt helyen kell gyűjteni és csak teljes kiszáradás után lehet építkezéshez felhasználni. Játszótereken, homokozókban, egyéb olyan helyen, ahol a homok közvetlenül emberi bőrfelülettel érintkezik, a fertőzöttnek minősülő homokot alkalmazni TILOS!
http://www.rackeve.hu/component/content/article/84-kozerdeku/704-2013-0…
Főként kvarcból áll, de előfordul benne 2-20% egyéb ásványi törmelék is, nevezetesen csillámföldpát és mész. Talajra kihelyezése biológiai kockázattal jár. Amennyiben mésztartalma magas, akkor alkalmas talajjavításra.
Állagából kifolyólag alkalmas lehet.
Építkezések során a nem szennyvíz elleni védekezséből visszamaradt homok helyett hasznosítható.
Biológiai kockázat.
http://budapest.katasztrofavedelem.hu/index2.php?pageid=hirek&hirid=2828