Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
- Metals, semi-metals and their compounds
- copper
- Metals, semi-metals and their compounds
- copper
- Metals, semi-metals and their compounds
- copper
A bioszén növényi vagy állati eredetű hulladék pirolízisével előállított anyag, amely segítségével javíthatóak a talajok fizikai, kémiai vagy biológiai tulajdonságai.
Gombaölőből származó rézzel szennyezett szőlőültetvény talajára előzetesen fedő növényt ültettek majd bioszén, és bioszén-komposzt keveréket szórtak ki rá, melyet 10 cm mélyen rotációs kapával a földbe forgattak. Várhatóan a bioszén megköti a réz egy részét, a komposzt pedig a talaj mikrobáinak aktivitását és sokféleségét javítja.
Ez a kutatás az első tanulmányok egyike, amelyik a bioszén hosszabb idő alatt kifejtett hatását vizsgálja a mikrobák jelenléte, aktivitása és sokfélesége szempontjából. Az eddigi kutatásokkal ellentétben, a bioszén, a komposzt és a bioszén-komposzt keveréke sem immobilizálta a biológiailag hozzáférhető, mobilis rezet a talajban ezen a szőlőültetvényen. A kezelések nem csökkentették a növény által akkumulált réz tartalmat és a felvehető réz frakciókat a talajban. Ezzel ellentétben a fedőnövényzet jelentős mennyiségű rezet vett fel két növekedési szakaszban, ezzel csökkentve a talaj réztartalmát.
- physico-chemical remediation
- chemical stabilisation
Bioszén ~90000Ft/tonna
Alkalmazott mennyiség: 8 tonna/ha
Terület: 0,096 ha
Az anyagköltség így: ~70000Ft
Korábbi kutatások alapján az alkalmazott bioszén megköti a talaj Cu szennyeződését. Könnyen hozzáférhető, gazdaságilag kedvező eljárás.Bioszén komposzttal való felhasználása növeli a talaj mikrobáinak aktivitását és sokféleségét,illetve javítja a talaj termékenységét, a víztartó kapacitását és a tápanyag visszatartását. Fedő növény ültetésével segíteni lehet a Cu megkötődést.
Az alkalmazott bioszén csak olyan közegben csökkenti jelentősen a Cu szennyeződést, melynek pH értéke nagyobb, mint 8.
Egyéb szerves hulladékból előállított bioszén alkalmazása.
A bioszén PAH és egyéb toxikus szennyezőanyag tartalma bioakkumulálódhat a mezőgazdasági termékekben.
Az alkalmazott bioszén 80% fából és 20% tobozból készült, Schottdorf reaktorban, 750 °C-on, 36 órás ciklusban. A kezelt terület 960 m2 nagyságú szőlőültetvény. A bioszén alkalmazása előtt a szőlősorok között növénytakarót telepítettek, mely a következőkből állt: 50% szarvaskerep, 22% komlós lucerna, 25,4% vöröshere, 2% réti nyúlhere. 0,1% patkócím és 0,5% gyógynövény. Az alkalmazott komposzt főleg tehén, ló, csirke trágya és szalma aerob fermentálásával készült. A bioszén, és bioszén-komposzt keverék kiszórása után, 7-10 cm mélyre rotációs kapával a földbe forgatták. A talajból és a fedő növényekből négy alkalommal vettek mintát: 2011. novemberében, 2012 áprilisában, augusztusában és novemberében. Vizsgálatok alapján a kezelés során alkalmazott bioszén és bioszén-komposzt nem kötötte meg a talaj Cu tartalmát. A gyenge megkötés oka lehet, a felhasznált alapanyag típusa. A kutatás magas hőmérsékleten kezelt keményfa bioszenet alkalmazott, amely bár laboratóriumi körülmények közt megkötött a rezet, kevésbé volt hatékony, mint a gázosításból származó bioszén és komposzt keveréke. Megfigyelések alapján csak azokon a területeken csökkentette a talaj Cu szennyezettségét, melyek pH-ja nagyobb mint 8, a foszfátok és karbonátokból kialakuló hidroxid komplexeknek köszönhetően, lehetséges, hogy a talaj lúgossága csökkentette a bioszén megkötőképességét. Valójában a hipotézissel (hogy a bioszén és a bioszén komposzt csökkenti a növények Cu felvételét) ellentétben a takarónövényzet Cu felvétele jelentősen nőtt az idő előrehaladtával, függetlenül a kezeléstől. Ezért, miközben a CuT és a CuDTPA szignifikánsan csökkent 2011 novemberétől 2012 novemberéig, a növényi Cu tartalom folyamatosan növekedett. A komposzt és a bioszén komposzt az alkalmazást követő 20 hónapban növelte a mikrobiális aktivitást a talajban. Ez hasznos a tápanyag körforgásban, azonban ezek a mikrobiális tulajdonságok az idő előrehaladtával csökkentek.
- Metals, semi-metals and their compounds
- copper
- Metals, semi-metals and their compounds
- copper
- Metals, semi-metals and their compounds
- copper
K.A. Mackie, S. Marhan, F. Ditterich, H.P. Schmidt, E. Kandeler: The effects of biochar and compost amendments on copper immobilization and soil microorganisms in a temperate vineyard. Agriculture, Ecosystems and Environment 201 (2015) 58–69
Brewer, C.E., Brown, R.C., 2012. Biochar. Earth Planet. Sci. 5, 357–384.
Beesley, L., Moreno-Jiménez, E., Gomez-Eyles, J.L., Harris, E., Robinson, B., Sizmur, T., 2011. A review of biochars’ potential role in the remediation: revegetation and restoration of contaminated soils. Environ. Pollut. 159, 3269–3282.
Namgay, T., Singh, B., Singh, B.P., 2010. Influence of biochar application to soil on the availability of As, Cd, Cu, Pb, and Zn to maize (Zea mays L.). Aust. J. Soil Res. 48, 638–647.