Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
- Pesticides
- other pesticides
- Pesticides
- other pesticides
- Pesticides
- other pesticides
- Pesticides
- other pesticides
Klórantraniliprollal (CAP) terhelt talajok kezelése 450 °C-on illetve 850 °C-on eukaliptuszból előállított bioszénnel. A bioszén jó adszorpciós tulajdonsága révén megköti a különböző szennyezőanyagokat, ezáltal a talajjal kapcsolatban lévő élőlények számára felvehető káros anyagok mennyisége jelentősen csökken. A technológia hatásosságát földgilisztákban található CAP mennyiség mérésével bizonyították.
A bioszén megjelenése előtt az aktív szén használata volt a jellemző hasonló esetekben. A bioszén alkalmazása olcsóbb megvalósítást tesz lehetővé, mivel általában növény hulladékot használnak alapanyagként, ezáltal környezetbarát technológiának számít. Különböző alapanyagú bioszenek alkalmazhatóságát vizsgálva azt tapasztalták, hogy szerves és szervetlen szennyezőanyagokkal terhelt talajok kezelésére egyaránt alkalmas.Megemlítendő az üvegházhatás csökkentő hatása is.
- physico-chemical remediation
- chemical stabilisation
Földglisztákban mért CAP mennyiség
Mivel a technológiát csak laboratóriumi környezetben alkalmazták még, -valódi termőterületen nem- így a meghatározott költségek becsült értékek. A beruházási költség jelentősebb része a bioszén előállítási műveleteihez tartozik. A piacon egyre többféle alapanyagból készült bioszenek jelennek meg, melyek akár zöldhulladékból is előállíthatóak. Ezen technológia eukaliptusz alapú bioszenet alkalmaz, ami megnöveli a költségeket, mivel termesztéséhez biztosítani kell a megfelelő körülményeket (talaj szerkezete, hőmérséklet, nedvesség stb.). További költségeket jelent a feldolgozási folyamat. Mivel a remediációra helyben, -a talaj eltávolítása nélkül van lehetőség- ez költséghatékonyabbá teszi az eljárást. A mezőgazdasági műveletek költségei és az anyagköltség 1 hektárra vonatkozóan lettek becsülve.
A bioszén megköti a talajban található szennyezőanyagokat, ezzel csökkenti az élőlények által felvehető mennyiséget. A talajremediáció ezen típusát a környezetbarát technológiák közé sorolják, mivel alapanyagként növényi részeket használhatnak, illetve erősebb vegyszerek mellőzését is lehetővé teszi.
A bioszéntől várt tisztítási hatásfok nagy mértékben függ a javítandó talaj fizikai- kémia tulajdonságaitól, ezért a remediáció megkezdése előtt fel kell mérni.
A kifejlesztett technológia nagy valószínűséggel más szennyezőanyagok esetében is alkalmazható. Lehetőséget kínál más, kevésbé környezetbarát tevékenységek felváltására.
A bioszén előállítása nagy körültekintést igényel, mivel az előállítási paraméterek befolyásolják annak fizikai- kémiai tulajdonságait, mely hatással lehet a kezelt talaj tulajdonságaira és a szennyezőanyag megkötésére.
Ting-Ting Wang, Jie Cheng , Xian-Jin Liu, Wayne Jiang,
Chao-Lan Zhang, Xiang-Yang Yu: Effect of biochar
amendment on the bioavailability of pesticide
chlorantraniliprole in soil to earthworm, Ecotoxicology
and Environmental Safety 83 (2012) 96–101
Ting-Ting Wang, Jie Cheng , Xian-Jin Liu, Wayne Jiang,
Chao-Lan Zhang, Xiang-Yang Yu: Effect of biochar
amendment on the bioavailability of pesticide
chlorantraniliprole in soil to earthworm, Ecotoxicology
and Environmental Safety 83 (2012) 96–101