Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
- Halogenated aliphatic organic compounds
- tetrachloroethylene
A bioscreen technológia in-situ bioremediáción alapul. Beépített területeken igen bonyolult, vagy akár lehetetlen a szennyezett területekhez való hozzáférés az épületek, infrastruktúra megléte miatt. De ha nagy a szennyezettség talajvízben történő továbbterjedésének kockázata, akkor a szennyezőanyag kezelése szükséges.
Aerob vagy anaerob körülmények között biodegradálható szennyezőanyagok esetében a reaktív talajzóna egy egyszerű, hatékony és költségkímélő megoldást jelenthet.
Ez a reaktív talajzóna a talajvíz áramlására merőlegesen kialakított kvázireaktor, amelybe belépő oldott szennyezőanyagokat az ott található mikroorganzimusok biodegradálják. A zónában olyan körülményeket biztosítanak a környezeti paraméterek beállításával és szükséges tápanyagok adagolásával, melyben a szennyezőanyag az egyetlen limitáló faktor a mikroorganizmusok növekedéséhez, azaz az adott szennyezőanyagra éheznek. A technológia egy sor talajvíz kitermelő kútból áll, melyekből a talajvizet kiszivattyúzzák és a szükséges tápanyagok hozzáadása után visszajuttatják a talajba. A kutak egy központi irányító egységre vannak kötve, mely szabályozza a víz kitermelés, és a tápanyagok bejuttatását. Ha aerob körülményekre van szükség, a vizet oxigénnel dúsítják. A reaktív zónának követnie kell a már kiépült infrastruktúrát, és közben a lehető legjobban le kell fednie a szennyezett talajvíz áramlását. A zóna vastagsága, azaz a talajvíz áramlás irányát tekintve a zóna mélysége a talajvíz áramlás sebességétől függ. Olyan nagy kell legyen, hogy a szennyezőanyagok a reaktív zónában való tartózkodási idejük alatt teljesen lebomolhassanak. A rendszer működését a zóna előtt és mögött 10 méterre elhelyezett monitoring kutak segítségével ellenőrzik.
A bioscreen technológia a talaj egy zónáját használja bioreaktorként. Hatékony és viszonylag kicsi a helyigénye, ezért beépített területeken is alkalmazható egy adott terület szennyeződéstől való megvédésére és a szennyezett talajvíz érintetelen területekre jutásától.
- subsurface permeable reactive soil zone
- permeable reactive soil zone (simple)
DO2
Hatékony in situ remediációs technológia,viszonylag alacsony építési és működtetési költségek, kis helyigénye miatt beépített területen is alkalmazható.
A remediáció időigénye nagyobb egy ex-situ technológiához képest.
Többféle biodegradálható, vízoldható szerves szennyezőanyag esetén használható.
Nem megfelelő kialakítás, monitoring esetén a szennyeződés elszökhet, a tápanyag mennyiségét meg kell határozni.
Bioscreen in situ technológiát alkalmazták. A reaktív talajzóna a talajvíz áramlására merőlegesen kialakított reaktor, amelybe belépő szennyezőanyagokat az ott található mikroorganzimusok biodegradálják.