Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
- Halogenated aliphatic organic compounds
- dichloroethylene
- Halogenated aliphatic organic compounds
- trichloroethylene
- Halogenated aliphatic organic compounds
- vinyl chloride
- Halogenated aliphatic organic compounds
- tetrachloroethylene
A biodegradációs folyamatokat a talajban vagy a vízben a mikroorganizmusok katalizálják. A mikroorganizmusok számára optimális körülményeket az in situ biotechnológia biztosít. A 'shockload-therapy' névre hallgató technológia esetében a forrás területén kialakított reaktív talajzóna biztosítja ezeket a körülményeket. A technológusok a reaktív talajzónában uralkodó körülményeket a pH, a redoxpotenciál és a tápanyagellátás optimálása révén biztosították.
Shockload-terápia: a klórozott szénhidrogének biodegradációs folyamatai során nem termelődik energia (kometabolikus folyamatok), ezért egy keményítőgyártási mellékterméket (protamylasse) injektáltak a talajba (40 méter mélységig), mely mintegy fél év alatt lecsökkentette a redoxpotenciált a megfelelő értékre és létrehozta azt a zsírsavkoncentrációt, mely a mikrobiális reduktív deklórozáshoz szükséges. A perklóretilén és bomlástermékei 2 év alatt biodegradálódtak a forráskörnyéki talajban, ahol extrém nagy szennyezőanyagkoncentrációk voltak mérhetőek.
- biological
- anaerobic biodegradation based remediation
zsírsavkoncentráció
Megfizethető új eljárás (Shockload-therapy), mely azon alapul, hogy klórozott szénhidrogének biológiai deklórozásához optimális körülményeket biztosítunk. Akár 40 mélységig is kezelni tudjuk a talajt. Az optimális körülményeket in situ injektálással állítjuk elő. A technológia alapvető fontosságú része a monitoring és a monitoring-eredmények alapján történő beavatkozás, adagolás, injektálás. Egy ipari mellékterméket, a burgonyából keményítő gyártása során keletkező burgonyatörkölyt hasznosítja.
A megrendelők és környezetmendzserek nem bíznak az in situ biológiai remediációs technológiákban.
A talajban kialakított reaktív zónák segítségével nagyhatékonyságú kvázi reaktorokat alakíthatunk ki, amelyekben a biológiai folyamatok optimumon, ezért nagy sebességgel folynak. Tudásunkat ezen a területen tovább kell növelni és ezeket az olcsó, biológiai technológiákat továbbfejleszteni és terjeszteni más szennyezőanyagokkal szennyezett talaj és üledék remediálására is. A bemutatott demonstráció bizonyította, hogy az tévhit, hogy viszonylag nagy koncentrációjú klórozott szénhidrogén ne lenne biológiailag bontható
A folyamatok nem kellő monitoring és kezelés miatt lelassulhatnak.
60 injektálócső, direkt-push injektálás, 40 méter mélységig. Adalékanyag injektálás és mintavétel monitoring céljára a forrás közelében.