Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Compulsory sheet
Contaminants
- I do not know which group does it belong to
Feasibility of the method
Implementation conditions
Implementation costs
Innovation, main features
A nem illó alkotók folyadékokból való kinyerésének igen hatékony megoldása. A szilárd fázisú extrakció oszlopkromatográfiás módszer, melynek során a tisztítandó extraktumot meghatározott sebességgel (általában vákuumot alkalmazva) átbocsátják egy előzőleg kondicionált adszorbenst tartalmazó kolonnán, melyen a célkomponensek megkötődnek. A szennyező anyagokat nagy térfogatú oldószerrel távolítják el. Ezután az oldószer erősségének növelésével a célkomponenseket minimális térfogatban eluálják. Ez a mintaelőkészítés szinte minden vegyülettípusra alkalmas.
Különböző mátrixból származó folyadékfázisú extraktumból a célvegyületek meghatározása
A folyadékmintát vagy extraktumot az előzőleg kondicionált SPE kolonnán átvezetjük vákuum alkalmazásával, majd a vákumban megszárítjuk a töltetet, végül a megkötött komponenseket kevés oldószerrel eluáljuk, majd általában valamilyen kromatográfiás módszerrel mérjük.
SWOT (evalaution based on scores)
SWOT (evaluation in words)
Az SPE a hagyományos folyadék-folyadék extrakcióhoz (LLE) képest számos előnnyel bír, melyek az alacsony oldószerfogyasztás (amit nem kell bepárolni és így a szennyezései nem dúsulnak fel), olcsó extrakciós oszlopok, az időtakarékosság, az LLE alkalmazásakor fellépő emulzióképződés elmaradása, a szelektívebb extrakció és az automatizálás potenciális lehetősége.
az extrakciós oszlopokat nem lehet újra felhasználni
Az oldószerek sokkal szélesebb skálája alkalmazható az extrakció bármely fázisában, mivel nem feltétel a vízzel, vagy egymással történő elegyedés kizárása, vagy megléte. A komponensek kinyerését az SPE alkalmazásával sokkal specifikusabban lehet végrehajtani, mivel a vizsgálandó anyag és a szilárd fázis (adszorbens) között különböző kölcsönhatások hozhatók létre, és a módszerek a kromatográfiás körülmények változtatásával könnyen optimálhatók. Az SPE nagyszámú adszorbenst kínál poláris-, hidrofób- és/vagy ionos jellegű kölcsönhatás létrehozására, míg a LLE során kizárólag a megoszlási egyensúly befolyásolható.
Other information, references
Carole Kelly: Analysis of steroids in environmental water samples using solid-phase extraction and ion-trap gas chromatography–mass spectrometry and gas chromatography–tandem mass spectrometry. J. Chromat. 872, 309-314 (2000)
M. E. Snchez; B. Rabanal; M. Otero; J. Martn-Villacorta: Solid-Phase Extraction for the Determination of Dimethoate in Environmental Water and Soil Samples by Micellar Electrokinetic Capillary Chromatography (MEKC). J. Liquid Chrom. Rel. Techn. 26, 545 - 557 (2003)
Completed applications
A biológiailag hozzáférhető szennyezőanyagfrakciót nyertük ki ciklodextrines extrakcióval, majd az extraktumot SPE alkalmazásával vittük át hexánba, és gázkromatográfiával elemeztük.