Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Compulsory sheet
Information on the method
Measured endpoint
Description of the measurement technique
Measuring range
Implementation conditions
Implementation costs
Innovation, main features
Az Eisenia fetida szervezetébe bőrön át vagy a táplálékkal bejutó vegyi anyagok okozta krónikus toxicitás, valamint a szaporodásra, mortalitásra és növekedésre gyakorolt hatások mérése talajban vagy más szilárd mintában.
Szennyezett talaj hosszútávú hatásainak vizsgálata, tápláléklánc-vizsgálatok. Talaj, mint élőhely minősítése.
Időigénye nagy. A giliszták adaptálódása érzkenységük csökkenéséhez vezethet.
Bioakkumuláció tesztnél a giliszta belében lévő talaj kiürülését meg kell várni.
A vizsgálandó anyag különböző koncentrációit tartalmazó mesterséges talajba ill. a környezeti talajmintába helyezett meghatározott számú Eisenia fetida mortalitását határozzuk meg. A tesztet 2 lépésben végezzük, az előzetes teszt során a végleges tesztben alkalmazandó koncentráció tartományt határozzuk meg . Kontrollként mesterséges talajt (OECD talaj) használunk. A vizsgálat során a talajok nedvességtartalmát az összes vízmegkötő képesség 40-60%-ra állítjuk be.
Előzetes teszt: Akut toxicitási tesztet végzünk (14 nap) a vizsgálandó anyag 5 koncentrációjával + egy kontrollal, 10 (megmosott, ismert tömegű) gilisztát használva koncentrációnként és edényenként. 500-500g szennyezett OECD talajt ill. talajmintát mérünk minden üvegedénybe, majd 20oC-on, szabályozott sötét-világos megvilágítási ciklust biztosító tenyésztő helyiségben 14 napig tenyésztjük a gilisztákat.kivesszük, 14 nap elteltével az élő gilisztákat számoljuk meg, meghatározzuk tömegüket.
Teszt:vizsgálandó anyag 5 koncentrációjával végezzük+ egy kontrollal, 10 (megmosott, ismert tömegű) gilisztát használva koncentrációnként és edényenként. 500-500g szennyezett OECD talajt ill. talajmintát mérünk minden üvegedénybe, majd 20oC-on, szabályozott sötét-világos megvilágítási ciklust biztosító tenyésztő helyiségben 4 hétig tenyésztjük. Hetenként egyszer tápanyagot:5 g légszáraz őrölt marhatrágyát szórunk a tesztedényekbe bemért talaj tetére, a talajt 5-6 ml ivóvízzel nedvesítjük, hogy a talaj ki ne száradjon. A nedvességtartalom a teszt végén max. 10%-kal térhet el a kezdetitől.4 hét után, mely idő elteltével a kifejlett gilisztákat eltávolítjuk, megszámoljuk, nedves tömegüket lemérjük. 8 hét után meghatározzuk a petegubókból kikelt utódok számát és tömegét és a talaj víztartalmát. Az ereményeket mg/kg száraz talaj egységben adjuk meg. Megadjuk az LC/EC50-t , a LOEC és a NOEC értékét.
A biokoncentráció vizsgálatára külön protokoll létezik.
SWOT (evalaution based on scores)
SWOT (evaluation in words)
Nagy környezeti realitás. A direkt érintkezés miatti interakció, feltáró hatás integrálódik az eredménybe. A giliszta, mint állati tesztorganizmus jól reprezentálja a talajlakó állatok táplálkozási szintjét.
Több expozíciós útvonalon jut a szennyezőanyag a gilisztába.
A giliszta könnyen beszerezhető, igénytelen, általánosan elterjedt organizmus.
Hosszú ideig tart, a giliszták adaptálódtak a környezeti ártalmakhoz, szennyezőanyagokhoz, így a teszt érzékenysége kicsi.
Hozzáférhetőséget növelő adalékokkal növelhető a teszt érzékenysége.
A letalitás mellett érzékenyebb végpontok keresésére van lehetőség, pl. az adaptálódással összefüggésben.
A giliszták csökkent érzékenysége, adaptációja hamis negatív eredményhez vezethet.
Other information, references
Mikrokozmoszokban, több fajt alkalmazó tesztekben, tápláléklánc vizsgálatokban és a vegyi anyagok bioakkumulálhatóságának illetve a környezetben lejátszódó bioakkumuláció követésére alkalmas tesztekben is felhasználható tesztorganizmus.
Talajba került szennyezőanyag feltáródása, toxicitásának változása sikeresen követhető volt toxikus fémekkel szennyezett üledékkel elárasztott talaj mikrokozmosz modelljében.
MSZ ISO 11268-2