Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Compulsory sheet
Information on the method
Measured endpoint
Description of the measurement technique
Measuring range
Implementation conditions
Implementation costs
Innovation, main features
Gyors, reverz-mutációs teszt, mely olyan vegyi anyagok kiszűrésére szolgál, melyek genetikai károsodást okoznak, így mutációhoz vezetnek. A módosított Ames-teszt segítségével talajminták vagy más szilárd minták direkt kontakt tesztelése történik kivonatkészítés nélkül, a szennyezett talaj vagy más közeg folyamatos jelenlétében, a tesztorganizmus folyamatos kitettsége mellett.
Mutagén anyagokkal, így mutagén szervetlen és szerves szennyzőanyagokkal szennyezett talajok tesztelésére, szilárd hullladékok, élelmiszerek direkt kontakt tesztelésére. A revertánsok számának háttérértékhez képesti növekedését, illetve a revertánsok/mutánsok koncentrációfüggését mérhetjük. alapján.
A mintát sterilezni kell a teszt előtt, illékony talajszennyezőanyagok hatásának vizsgálatához nem alkalmazhatunk hősterilezést.
Ames teszt alkalmazása teljes talajra: a sterilezett szennyezett talajt és a szükséges adalékokat tápagarba keverjük, majd megszilárdulás után felületére szélesztjük a mutagenitási teszthez használt Salmonella törzs megfelelő sejtkoncentrációjú szuszpenzióját. A feltételezett mutagén anyagból koncentrációsort készítünk és a revertánsok számát a koncentráció függvényében vizsgáljuk. Hasonlíthatjuk a szennyezetlen talajban mért alapértékhez képest is. Ha van koncentrációfüggés és a revertánsok száma legalább kétszerese a háttérértéknek, akkor a teszt pozitív, a minta (anyag) mutagén.
SWOT (evalaution based on scores)
SWOT (evaluation in words)
Olcsó, viszonylag egyszerűen kivitelezhető teszt, nagyszámú minta is tesztelhető egyidőben. A talajjal való közvetlen érintkezés - a kivonatok használatával ellentétben - a teszt teljes ideje alatt lehetővé teszi a mutagén anyag és a tesztorganizmus interakcióját. Ezzel mintegy kumulált végpont-jértéket kapunk, vagyis megnövelhetjük a módszer érzékenységét.
A mikroorganizmus genoptípusának megőrzése nehéz és folyamatosan ellenőrizni kell.
A mutagén anyagok korlátozott biológiai hozzáférhetősége gyakran hibás negatív eredményt ad, ez hozzáférhetőséget növelő adalékanyagokkal kiküszöbölhető.
A talajmátrix 'árnyékoló' hatása csökkentheti is a káros hatást.
Sokféle környezeti elemre alkalmazható.
A mintaelőkészítés során a feltáródást, az emésztés hatását modellező kezelést alkalmazhatunk.
A hozzáférhetőség növelésével pesszimista modellt hozhatunk létre, így a mérési eredmények közvetlenül felhasználhatóak döntések meghozatalára. A pesszimista környezeti modellhez javasoljuk a 314, 348, 349-es módszerek almalmazását, melyek ezzel a teszttel jól kombinálhatóak.
Potenciálisan mutagén anyagokkal/mintákkal kell dolgozni. Megfelelő védőfelszereléssel és elővigyázattal a kockázat elfogadható szintre csökkenthető.
Other information, references
A szennyzett talaj és a tesztorganizmus közvetlen érintkezése bizotsított a teszt teljes ideje alatt. A talaj mutagenitást árnyékoló hatása, vagy éppen a fordítottja a tezstorganizmus és a körülmények mobilizáló és aktíváló hatása összegződik az eredményben. Ez növeli a teszt környezeti realitását elsősorban az ökoszisztéma jellemzését szolgálja, de az emberre történő extrapoláció is lehetséges.adalékanyagok alkalmazását nem csak előkezelés formájában teszi lehetővé, hanem a teszt teljes ideje alatt.
Hajdu, Cs.; Gruiz, K.and Fenyvesi, É.: Cycodextrin enhanced mutegenicity of pentachlorphenol – In: Proceedings of the 10th International UFZ-Deltares/TNO Conference on Soil-Water Systems in cooperation with Provincia di Milano, ConSoil 2008, 'CD' (3–6 June, 2008, Milano, ISBN 978-3-00-024598-5), Theme D, 436–443, 2008
Completed applications
Az alkalmazott direkt kontakt tesztet sikeresen alkalmaztuk fémekkel szennyezett talaj, érc, meddőkőzet és egyéb bányászati hullaldékok mutagenitásának tesztelésére. A szennyezőanyagok koncentrációja, kémiai formája, hozzáférhetősége, a hulladék feltártsága befolyásolta az eredményt.
Pentaklórfenollal (PCP) szennyezett talaj mutagenitása hozzáférhetőséget növelő adalék (cyclodextrin) jelenlétében a direkt kontakt teszttel pozitív eredményt adott, holott a PCP az Ames-teszttel saját méréseink és a szakirodalom szerint is negatív, annak ellenére, hogy állatkísérletekben mutagén.