Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
- Metals, semi-metals and their compounds
- cadmium
- Metals, semi-metals and their compounds
- lead
A cél kadmium és ólom eltávolítása ipari szennyvízből, magnetizált és nem megnetizált tölgyfa és tölgyfakéregből készült bioszénnel. Az alkalmazott bioszén a bioolajgyártás mellékterméke, melyet gyors pirolízissel állítottak elő tölgyfából és tölgyfakéregből, 400-450 C°-n. A bioszén egy részét utókezelték magnetizálással. A magnetizálás során a bioszén vizes oldatához Fe3+/Fe2+ oldatot kevertek, melyet NaOH-al utókezeltek. A kezelés során a vasoxid kicsapódott a bioszén felületére. A megnetizált bioszén nagyobb adszorpciós képességgel rendelkezik, a nem magnetizálthoz képest. Magnetizált adszorbensek alkalmazása felszíni vizek és szennyvizek tisztítására aránylag újdonságnak számít. Gyors pirolízissel gyártott, kezeletlen, tölgyfa és tölgyfakéreg bioszén, valamint utólag magnetizált tölgyfa és tölgyfakéreg bioszént alkalmaztak kadmium és ólom eltávolítására különböző pH-jú és szilárd/folyékony fázist tartalmazó közegben, változó hőmérsékleten. A kezelt bioszenek adszorpcióját összehasonlították a nem magnetizált bioszénnel és egyéb adszorbenssel és rámutattak a magnetizált bioszenek hatékonyságára a víztisztításban.
A magnetizált bioszenek vonják ki a leghatékonyabban a kadmiumot és az ólmot vizes oldatokból. Az optimális pH 5. A megkötési képesség nő a hőmérséklettel. Ezek jobb abszorbensek, a nem magnetizált fából készült bioszénnél (20 kép.)
- chemical remediation
- in situ chemical treatment of ground water
Nem túl magas költségigényű, könnyen elérhető, mivel a használt bioszén a bio-olajgyártás mellékterméke, ezáltal zöld technológia. A magnetizált bioszén használata pedig új és hatékony, különösképpen nagy mennyiségű lebegőanyagot tartalmazó, valamint olajos és zsírtartalmú vizek tisztítására, amelyek esetén a szennyezőanyagok a szén elszennyeződését, eltömődését okozhatják.
Több komponensű rendszerekben az oldható anyag és a felület közötti kölcsönhatás komplikált, ezért előkísérleteket ígényel.
Széles körű terjesztés.
A bioszén szénhidrogén tartalma, valamint szervetlen szennyezőanyag tartalma veszélyt jelenthet.
Jelen tanulmány: Dinesh Mohan, Hemant Kumar, Ankur Sarswat, M. Alexandre-
Franco, Charles U. Pittman Jr.
Cadmium and lead remediation using magnetic oak wood and oak
bark fast pyrolysis bio-chars
Chemical Engineering Journal, Volume 236, 15 January 2014, Pages
513-528
Dinesh Mohan, Hemant Kumar, Ankur Sarswat, M. Alexandre-
Franco, Charles U. Pittman Jr.
Cadmium and lead remediation using magnetic oak wood and oak
bark fast pyrolysis bio-chars
Chemical Engineering Journal, Volume 236, 15 January 2014, Pages
513-528