Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Compulsory sheet of the technology
Financing of the project
Application sphere
- Halogenated aliphatic organic compounds
- tetrachloroethylene
Description of environmental risk
Information on the technology
A bioscreen technológia in-situ bioremediáción alapul. Beépített területeken igen bonyolult, vagy akár lehetetlen a szennyezett területekhez való hozzáférés az épületek, infrastruktúra megléte miatt. De ha nagy a szennyezettség talajvízben történő továbbterjedésének kockázata, akkor a szennyezőanyag kezelése szükséges.
Aerob vagy anaerob körülmények között biodegradálható szennyezőanyagok esetében a reaktív talajzóna egy egyszerű, hatékony és költségkímélő megoldást jelenthet.
Ez a reaktív talajzóna a talajvíz áramlására merőlegesen kialakított kvázireaktor, amelybe belépő oldott szennyezőanyagokat az ott található mikroorganzimusok biodegradálják. A zónában olyan körülményeket biztosítanak a környezeti paraméterek beállításával és szükséges tápanyagok adagolásával, melyben a szennyezőanyag az egyetlen limitáló faktor a mikroorganizmusok növekedéséhez, azaz az adott szennyezőanyagra éheznek. A technológia egy sor talajvíz kitermelő kútból áll, melyekből a talajvizet kiszivattyúzzák és a szükséges tápanyagok hozzáadása után visszajuttatják a talajba. A kutak egy központi irányító egységre vannak kötve, mely szabályozza a víz kitermelés, és a tápanyagok bejuttatását. Ha aerob körülményekre van szükség, a vizet oxigénnel dúsítják. A reaktív zónának követnie kell a már kiépült infrastruktúrát, és közben a lehető legjobban le kell fednie a szennyezett talajvíz áramlását. A zóna vastagsága, azaz a talajvíz áramlás irányát tekintve a zóna mélysége a talajvíz áramlás sebességétől függ. Olyan nagy kell legyen, hogy a szennyezőanyagok a reaktív zónában való tartózkodási idejük alatt teljesen lebomolhassanak. A rendszer működését a zóna előtt és mögött 10 méterre elhelyezett monitoring kutak segítségével ellenőrzik.
A bioscreen technológia a talaj egy zónáját használja bioreaktorként. Hatékony és viszonylag kicsi a helyigénye, ezért beépített területeken is alkalmazható egy adott terület szennyeződéstől való megvédésére és a szennyezett talajvíz érintetelen területekre jutásától.
Technology classification
- subsurface permeable reactive soil zone
- permeable reactive soil zone (simple)
Technology-monitoring
DO2
Costs of the technology
SWOT (evalaution based on scores)
SWOT (evaluation in words)
Hatékony in situ remediációs technológia,viszonylag alacsony építési és működtetési költségek, kis helyigénye miatt beépített területen is alkalmazható.
A remediáció időigénye nagyobb egy ex-situ technológiához képest.
Többféle biodegradálható, vízoldható szerves szennyezőanyag esetén használható.
Nem megfelelő kialakítás, monitoring esetén a szennyeződés elszökhet, a tápanyag mennyiségét meg kell határozni.
Completed applications
Size of the treated area
Bioscreen in situ technológiát alkalmazták. A reaktív talajzóna a talajvíz áramlására merőlegesen kialakított reaktor, amelybe belépő szennyezőanyagokat az ott található mikroorganzimusok biodegradálják.