Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Compulsory sheet of the technology
Financing of the project
Application sphere
- Benzene and alkyl benzenes (BTEX)
- benzene
Description of environmental risk
Information on the technology
A szennyező komponens eltávolítása érdekében a vízzel telített talajba levegőt injektáltak. A talajvíz átlevegőztetése kettős célt szolgált: egyrészt a szennyezőanyag gőzök kihajtását (tulajdonképpen in situ sztrippelésnek is tekinthető) és az aerob mikroorganizmusok aktiválását mind a telített, mind a felette lévő telítetlen talajzónában. A telített zónába bejuttatott levegő elősegíti a szennyezőanyag telítetlen zónába jutását.A szennyezőanyagnak csak kis része illékony, ez a rész a beinjektált levegő kiszívásával eltávolítható és a felszínen kezelhető. Az átlevegőztetéssel történő illékony szennyezőanyag eltávolítás hatékonyságának növelésére nagy légáramot és időszakos gőzinjektálást is alkalmaztak.A szennyezőanyag nagyobb része a telítetlen talajzónában marad levegőztetés után is, ezt a levegővel ellátott mikroorganizmusok bontják le.
Kombinált technológiát alkalmaztak: a talajvíz átlevegőztetése AS(Air Sparging)gőzbevezetéssel kombinálva fizikai úton hajtja ki a szennyezőanyag-gőzöket a talajvízből, ugyanez a levegő a telített és telítetlen talajzónák levegőztetésével aktíválja a talajmikroflórát, melynek biodegradációs hatásfoka így megnő (Biosparging). A telített zónából kihajtott kevéssé illékony szennyezőanyag-gőzök a telítetlen zónában ismét kondenzálódhatnak, egyenletes eloszlásban lecsapódva a talajszemcsék felületén. Ezzel megnő a mikroorganizmusok általi hozzáférhetőségük is, mely további biodegradációt intenzifikáló eleme a komplex technológiának.
Technology classification
- biological
- biodegradation based remediation
Technology-monitoring
Costs of the technology
SWOT (evalaution based on scores)
SWOT (evaluation in words)
In situ alkalmazható technológia, tehát a talaj kitermelése nélkül is kezelhető a talaj. A szennyezőanyag illékonyságán alapuló fizikai-kémiai eljárás (kihajtás) és a biodegradáción alapuló bioremediáció kombinációja. Ugyanaz a bejuttatott levegő hajtja ki a gőzöket, mint amelyik aktiválja a talajmikroorganizmusok degradációját. A kihajtás és biodegradáció aránya hőfokkal és a légárammal szabályozható.
A talajvízbe in situ bejuttatott levegő kihajtó-képessége gyenge. Így vagy csak nagyon illékony anyagok esetében használható, vagy inkább a biodegradációra kell összpontosítani.
A két technológia külön-külön is alkalmazható: együttes alkalmazásuk szennyezőanyag-keverékek esetében a legcélszerűbb, mert a legillékonyabb komponensek kihajtásával csökkentjük a mikroflóra terhelését, így a maradék, kevésbé illékony komponensek bontása hatékonyabban és gyorsabban zajlik le. A két technológia egymást követő alkalmazása is célszerű: előbb kihajtjuk az illékony komponenseket, majd a levegőztetést a biodegradáló mikroflóra igényeinek megfelelően optimáljuk.
A talaj túlmelegítése a gőzök kihajtását gyorsítja, a mikroflórát azonban gátolhatja.
Completed applications
280 ha területen alkalmazták ezt a technológiát, sikeresen.