Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
Technológia fő adatlapja
A fejlesztés finanszírozása
Alkalmazási kör
- 02 MEZŐGAZDASÁGI, KERTÉSZETI, VÍZKULTÚRÁS TERMELÉSBŐL, ERDŐGAZDASÁGBÓL, VADÁSZATBÓL, HALÁSZATBÓL, ÉLELMISZER ELŐÁLLÍTÁSBÓL ÉS FELDOLGOZÁSBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
- 02 01 mezőgazdaság, kertészet, vízkultúrás termelés, erdészet, vadászat és halászat hulladékai
- 02 01 99 közelebbről nem meghatározott hulladékok
Csökkentendő környezeti kockázat jellemzése
Endoszulfán
Kadmium
Technológiára vonatkozó információ
A silózott kukorica egy mezőgazdasági termék. A learatott/ledarált kukoricát silókban, levegőtől elzárva erjesztik. Ezalatt vegyes mikrobakultúra szaporodik el (többnyire tejsavbajtériumok és élesztők) benne, megemelkedik a nyersanyag fehérjetartalma és lecsökken a pH értéke. A silózott kukorica legnagyobb felhasználási területe az állati takarmányozás, de a csökkenő állatállomány, illetve magas nitrogéntartalma miatt egyéb hasznosítására is van mód.
Nem kell a talajba forgatni az összes kukoricaszárat.
Technológia besorolása
- Biológiai technológiák
- Silózás
Technológia-monitoring
mikroorganizmusok alkalmazása (tejsavbaktériumok)
Technológia költségei
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
A takarmány ellátását a szarvasmarha állománynak teljes mértékben biztosítják, mert a silókban hosszabb távon is eltarthatóak a takarmányok. A talajnak sem tesz jót ha sok szárat forgatunk belé, ez a silózással kiváltható.
Ha valamit nem a kellő szaktudással végzünk a silózásnál, akkor az egész takarmányunkat ki lehet dobni, amivel meg fog rohadni, penészesedni. Ez az eset akkor fordul elő ha nem kellően takarjuk le a siló tetejét és a levegővel, vízzel érintkezik a takarmányunk pl.a kitárolás folyamán.
Csőfóliás silózás
Talaj termőerejének elvesztése/csökkenése, a levegő szennyezettsége nőni fog a még több gép használata miatt (káros anyag kibocsátás megnő), a biomassza égetés elterjedésével lehet, hogy nem lesz alapanyag a silózáshoz.
Konkrét megvalósult alkalmazások
A kezelt terület mérete
Mozgatott fázisok térfogata
- Mezőgazdasági
Azért előnyösebb fóliatömlőben silózni a takarmányokat, mert az anaerob körülmények tökéletesebben és gyorsabban teremthetőek meg. A betárolási kapacitása is igen magas, melynek értéke akár 70-100 tonna/h is lehet. Egy 60 m hosszú fóliatömlő 2-4 munkaóra alatt tölthető meg kukorica zúzalékkal.A silózás helye tetszőlegesen választható meg, azaz mobil rendszer.
- 02 MEZŐGAZDASÁGI, KERTÉSZETI, VÍZKULTÚRÁS TERMELÉSBŐL, ERDŐGAZDASÁGBÓL, VADÁSZATBÓL, HALÁSZATBÓL, ÉLELMISZER ELŐÁLLÍTÁSBÓL ÉS FELDOLGOZÁSBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
- 02 01 mezőgazdaság, kertészet, vízkultúrás termelés, erdészet, vadászat és halászat hulladékai
- 02 01 03 hulladékká vált növényi szövetek
Publikáció, referencia
Láng István és Társai (1985) A biomassza hasznosításának lehetőségei
www.pointernet.pds.hu/ujsagok/agraragazat/2002-ev/03-marcius/agrarag-09…
Komonyi Éva: Mezőgazdasági Alapismeretek (Beszámoló)
Annamajori Mezőgazdasági és Kereskedelmi Kft. (www.annamajor.hu)
www.agraroldal.hu/kukorica-9_cikk.html
Budissa Hungaria Kft (www.budissa.hu)
http://www.pointernet.pds.hu/ujsagok/agraragazat/2005-ev/12/20051221112…