Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- egyéb fém
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- vas
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- egyéb szervetlen
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- mangán
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- alumínium
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- cink
- Nem vegyi anyag
Savas bányavizek kezelése során a pH-t semlegesíteni, azaz a lúgosságot növelni kell. Ezt a rendszerben lévő mészkő oldódása és a komposztban található szulfátredukáló baktériumok által oxigénmentes környezetben lejátszódó szulfátredukció biztosítja. A fémek, például a vas eltávolítása a szulfát redukcióval egyidejűleg jön létre, a vas(II)ionokból vas-szulfid keletkezik.Az esetleg jelenlévo toxikus fémek is kicsaphatóak szulfidként.
Még az anoxikus rendszerben is vannak olyan területek, ahol aerob körülmények jellemzőek. Ilyen környezetben a fémek oxidálódhatnak és (oxi)hidroxid formában kicsapódnak.
A rendszer passzív, kialakítása után csak ritka gondozást igényel. A tájba tökéletesen illeszkedik. Újdonság a komposzt és a mészkő együttes, kevert alkalmazása a fémek eltávolítására és a pH növelésére.
- biológiai
- talajvíz tavas kezelése
Lúgosság, vezetőképesség
Savas bányavizek tisztítására alkalmas. Természetes energiaforrásokat használ: topográfiai gradiens, mikrobák metabolikus energiája, fotoszintézis, kémiai energia. Jól alkalmazhatóak olyan vizek kezelésére, amelyek bár toxikus fémeket nem tartalmaznak, de esztétikai szempontból problémákat okoz nagy fémtartalmuk. Kevés fenntartást igényelnek, viszonylag olcsók és jól beilleszthetőek a környező tájba, nem egy vízkezelő üzemnek, hanem természetes tónak néznek ki.
Ritka, de rendszeres kezelést igényel. A vízszint esetleges nagymértékű ingadozása ellen fel kell készülni: árvízvédelmi töltés, zsilip stb. Télen befagyhat.
Kombinált alkalmazása más rendszerekkel.
A rendszer feltöltődhet a csapadékkal. A természet pl. vízimadarak, ivó állatok hamar birtokba veszik az új vízfelületet, mely által a toxikus anyagok a táplálékláncba kerülhetnek.
Az 1950-es években bezárt szénbánya remediálása az 1970-es években megtörtént. 1998-99-ben a meddőhányóról szivárgó vizeket erősen savasnak találták (pH=3-4) nagy Fe, Al és Mn tartalommal. Két RAPS egységet és egy aerob lápot alakítottak ki, melyek egymás után kezelik a csurgalékvizet. A RAPS egységekben lótrágya, szalma és mészkő keverékét alkalmazták.
Paul L Younger: Passive in-situ remediation techniques for polluted mine drainage: recommendations from the PIRAMID project, Difpolmine Short Course, Budapest, 4-7 July, 2005, előadás