Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
A módszer fő adatlapja
Módszerre vonatkozó információk
Mért végpont
A módszer méréstechnikai jellemzése
Mérési tartomány
- Nem vegyi anyag
Kivitelezés feltételei
Kivitelezés költségei
A módszer részletes ismertetése
A módszer az oligotróf mikroorganizmusok számának meghatározására alkalmas a talajban, alapja oligotróf táptalajon történő tenyésztés és telepszámlálás. Elkülöníthetünk kopiotróf és oligotróf mikroorganizmusokat. A kopiotróf mikroorganizmusok tápanyagokban gazdag környezetben képesek gyors szaporodásra, nagy egyedszámú populációk létrehozására. Ezzel szemben az oligotróf szervezetek limitált tápanyagmennyiséget is hatékonyan tudnak kezelni, ezáltal ilyenkor kerülnek előnybe. Ezen mikrobacsoportok mennyiségének ismerete segít a talaj diverzitásának feltérképezésében.
Laboratóriumi mikrokozmosz kísérletek és szabadföldi remediációs vagy talajjavítási technológiák hatásának monitorozására.
Csak a tenyészthető mikroorganizmusok számának meghatározására alkalmas.
Talaj hígítási sor készítése: 1 g talajt és 9 ml steril csapvizet helyezünk el egy 100 ml-es steril Erlenmeyer-lombikban, majd 30 percig rázatjuk, hogy homogén talajszuszpenziót kapjunk. Ebből tízszeres hígítási sort készítünk; a 10^2, 10^3, 10^4 hígítású tagokból végezzük el a lemezöntéseket.
A hígítási sor tagjaiból 0,1 cm^3-t helyezünk el steril, műanyag Petri-csészékben. Ezután az előre elkészített, lesterilizált, felolvasztott és vízfürdőben 50 °C-ra visszahűtött 10 cm^3 tápagarokat beleöntjük a Petri-csészékbe és finom mozdulatokkal homogenizáljuk a talajoldatokkal. A Petri-csészékben lévő keveréket hagyjuk lehűlni és megszilárdulni, ezután fejjel lefelé fordítotjuk és 30 °C-on inkubáljuk őket. A Petri-csészéket 48 óra elteltével kivesszük a termosztát szekrényből és megszámoljuk a képződött telepeket. A hígítási aránnyal beszorozva a számolt értékeket megkapjuk a db élőcsíraszám/g talaj értékeket. A telepek számlálását érdemes min. 1 hónapon keresztül het két alkalommal elvégezni.
Csökkentett tápanyagtartalmú oligotróf táptalajok összetétele és hozzávalói 1000 cm^3-re számolva:
Húslé-tápagar:
0,030 g húskivonat
0,05 g pepton
0,05 g glükóz t
22 g agar
0,005 g NaCl
desztillált víz
Maláta-tápagar:
0,2 g maláta
0,01 g pepton
0,025 g glükóz
22 g agar
desztillált víz
SWOT (értékelés osztályzattal)
SWOT (szöveges értékelés)
- A módszerrel jól jellemezhető a talaj mikrobiális diverzitása: az oligotróf és a kopiotróf mikróbák elkülöníthetőek és mennyiségük meghatározható.
- A különböző idő alatt kitenyésző mikróbacsoportok elkülönítésére is alkalmas.
- Jól reprodukálható, költséghatékony módszer.
- Hagyományos mikrobiológiai módszeren alapszik, nem igényel különleges szaktudást.
- A telepek számlálása gyakorlatot igényel.
- A számlálás hosszú időt vesz igénybe.
- Biológiai módszerről lévén szó a módszer szórása viszonylag nagy.
- Nem csak talajmintákra alkalmazható, hanem pl. szennyvízmintákra, üledékmintákra és egyéb környezeti mintákra.
- Más összetételű táptalajokban is csökkenthető a tápanyagok koncentrációja, így speciális mikroorganizmus csoportok kimutatására is alkalmas lehet.
- Általános mikrobiológiai munka veszélyei.
Egyéb információk, referenciák
Szaszák Adrienn: Talajjavító kezelések hatása a talaj mikrobiális aktivitására, Diplomamunka, BME ABÉT, 2016
Krzyak, J., Wasilkowski, D., P³aza, G. A., Mrozik, A., Brigmon, R. L., Pogrzeba, M. 2013: Culture methods as indicators of the biological quality of phytostabilized heavy metal- contaminated soil, Environmental Biotechnology 9, pp. 6-13
Konkrét megvalósult alkalmazások
A módszer alkalmazható volt talajjavító anyagok, pl. a bioszén, kávézacc, alginit mikrobiális hatásának nyomon követésére a kezelt talajokban szabadföldi kísérletben.
A módszer alkalmazható volt talajjavító anyagok, pl. a bioszén, és mikrobiális talajoltó anyagok mikrobiális hatásának nyomon követésére a kezelt talajokban tenyészedényes kísérletben.