Adatszolgáltató
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
Elérhetőség
Termelő, felelős, gyűjtő adatai
Hulladék, melléktermék fő adatai
- 01 ÁSVÁNYOK KUTATÁSÁBÓL, BÁNYÁSZATÁBÓL, KŐFEJTÉSBŐL, FIZIKAI ÉS KÉMIAI KEZELÉSÉBŐL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
- 01 01 ásványok bányászatból származó hulladékok
- 01 01 01 fémtartalmú ásványok bányászatából származó hulladék
A Bányabérci meddőhányót a Bányabérci akna mélyítése során kitermelt meddő-kőzet deponálására alakították ki 1965–66-ban. Nem csak meddőanyagot, hanem a gyengébb minőségű ércet is a meddőhányóra deponálták, melynek feldolgozása veszteséges lett volna, illetve ideiglenesen ércet is tároltak a meddőhányón.
A bányabérci meddőanyag erősen szulfidos, a meddőhányó felszíne eródeálódott, kilúgzódott. Kéntartalma a többi gyöngyösoroszi meddőanyaghoz képest nagy, csurgalékvize erősen savas. Átlagosnál magasabb arzén- és ólomtartalmú.
Vegyi anyag (keverék) jellemzői és vegyi anyag tartalom
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- kadmium
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- cink
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- arzén
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- ólom
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- kadmium
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- cink
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- arzén
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- ólom
Vegyes hulladék, termék jellegű hulladék jellemzői
A bányabérci meddőanyag erősen szulfidos, nagy pirittartalmú. Kéntartalma a többi gyöngyösoroszi meddőanyaghoz képest nagy, átlagosnál magasabb arzén- és ólomtartalmú.
A bányabérci meddőanyag közel negyven éve folyamatosan ki van téve a környezeti elemek eróziós hatásának. Mivel magas pirittartalmú, ezért hamar beindultak benne a savas csurgalékvíz képződési folyamatok. A csurgalékvíz erősen savas kémhatása mellett nagy fémtartalmú, mely a közeli Nagyvölgyi-patak As, Cd, Mn és Zn tartalmát jelentősen megnövelte.
Hulladék, melléktermék jellemzése
Arany-féle kötöttség: 39, N (0,031%),P (7,7 mg/kg),K (272 mg/kg) tartalma nagyon kicsi.
Hulladék, melléktermék veszélyessége
Három trófikus szintről származó tesztorganizmussal mérve 90-100%-os gátlást okoz, tehát nagyon toxikus (Bertalan Zsuzsanna diplomamunka, BME ABÉT, 2009).
A meddőhányó savas, nagy fémtartalmú csurgalékvize szemmel látható káros hatást okoz a vízfolyás mentén élő növényzetre (Tamás, BÁNYAREM Projekt Tanulmány, 2007).
A meddőanyag pH-ja erősen savanyú, nagy mobilis fémtartalmú, ezért toxikus hatású. Kis szemcsemérete miatt jelentős a kiporzásveszély.
Potenciális használat talajra
Nagy pirittartalmú.
Pernyével és elemi vassal (pl. vashulladékkal) keverve fémtartalma immobilizálódik, vízháztartása javul, így a növények megtelepedésére alkalmassá válik (Feigl, V., Anton, A., Gruiz, K. Combined chemical and phytostabilisation: field application, Land Contamination and Reclamation, 17 (3–4), 577–584., 2009)
Ige, textúrajavító hatása miatt, elősegíti a növények megtelepedését.
Szerkezetét tekintve vályog, homokos talajok textúrájának javítására alkalmas lehet.
A meddőanyag pH-ja erősen savanyú, ezért lúgos talajok (pl. vörösiszappal szennyezett talajok) pH-jának csökkentésére alkalmas lehet.
Erősen savanyú pH-ja és nagy mobilis fémtartalma miatt a hasznosítás során a fémek vízzel és növény általi fémfelvétellel terjedhetnek. Kis szemcsemérete miatt fennáll a kiporzás veszélye.Lúgos közegben a meddőanyag As, Mo, Ni, Se tartalma mobilizálódhat.