Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Tanszék, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Környezeti Mikrobiológia és Biotechnológia Kutatócsoport
- 02 MEZŐGAZDASÁGI, KERTÉSZETI, VÍZKULTÚRÁS TERMELÉSBŐL, ERDŐGAZDASÁGBÓL, VADÁSZATBÓL, HALÁSZATBÓL, ÉLELMISZER ELŐÁLLÍTÁSBÓL ÉS FELDOLGOZÁSBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
- 02 01 mezőgazdaság, kertészet, vízkultúrás termelés, erdészet, vadászat és halászat hulladékai
- 02 01 99 közelebbről nem meghatározott hulladékok
A csiperkegomba termesztése mesterséges barlangpincékben folyik. Jellegzetesen magyar termesztési mód a polietilén-zsákos, pincei termesztés. Az egyszintes pincei termesztési technológia mellett egyre jobban előtérbe kerül a több szintes, felszíni termesztés (épületben vagy sátorban). Termesztőközegnek búzaszalma, csirketrágya, lótrágya, gipsz és víz keverékéből készült komposztot alkalmaznak, legelterjedtebben, ennek a II. fázisú, azaz a komposzt hőkezelt, beoltott, zsákba töltött vagy blokkba préselt változatát. Kedvelt táptalaj még a III. fázisú, azaz micéliumokkal átszövetett komposzt alkalmazása is. A termesztés során a gombakomposztot 90% tőzegból és 10% mészkőporból vagy cukorgyári mésziszapból kikevert takaróanyaggal borítják. A csiperkegomba felhasználási módjai közé tartozik a konzerválás, szárítás és liofilizálás (fagyasztva szárítás). Melléktermékként folyamatosan keletkezik leérett gombakomposzt, melynek elhelyezése, felhasználása napjainkban sem teljesen megoldott.
Magyarországon főként a csiperkegomba termesztés terjedt el, de vannak egyéb fajokat termesztő telepek (laskagomba, shiitake) is, így a termesztett faj igényitől függően változhat a gombakomposzt minősége is.
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- só (összes)
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- nitrogén (összes)
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- foszfor
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- kálium
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- kálcium
- Egyéb szervetlen vegyi anyagok
- magnézium
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- arzén
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- kadmium
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- kobalt
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- króm
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- réz
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- higany
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- nikkel
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- ólom
- Fémek, félfémek és vegyületeik
- szelén
Csiperkegomba termesztéshez használt komposzt leérett maradékanyaga, ami eredeti (gombatermesztés) funkcióját már nem látja el, gombafonalakkal gazdagon átszőtt, csirketrágyát, szalmát, tőzeget, letermett gomba-maradványokat (tönkmaradvány, micélium, gomba) és esetenként lótrágyát tartalmaz. Tápanyagban gazdag, átlagosan 0,80% nitrogént, 0,60% foszfort, 0,90% káliumot, 0,30% magnéziumot, és 3,0% kalciumot tartalmaz.
Javítja a talaj szerkezetét, növeli a talaj vízmegkötő képességét, gátolja az értékes tápanyagok kimosódását a talajból.
Hamutartalom 25,4%
Kertészetekben, házikertekben, különböző zöldségkultúrákban, illetve szőlő- és gyümölcstelepítéseknél trágyázásra, hulladéklerakók takarására alkalmas anyag. Magyarországon a keletkezett mennyiség nagy részét hőerőművekben elégetik, megsemmisítik. Utókezelések után a tőzeg részleges helyettesítésére is alkalmas lehet.
(1) Mutsy Á (2007) Speciális biofilterek kifejlesztése a gombakomposzt-gyártás zárt nitrogénhasznosítása és a környezetvédelem érdekében, Zárójelentés, Nyilvántartási szám: GVOP-3.3.3-05/1.-2005-05-0102/3.0, Bio-Fungi Kft; (2) Geösel A., Pap Z., Yousri E.B.; Lestál G., Győrfi J. (2009) Letermett gombakomposzt, mint palántanevelő közeg vizsgálata, Budapesti Corvinus Egyetem, Kertészettudományi Kar, Zöldség- és Gombatermesztési Tanszék, Kafrelsheikh Egyetem, Mezőgazdasági Kar, Kertészeti Tanszék, Zöldségtermesztési Ágazat, Egyiptom
Vizsgálták a komposzt általános fizikai-kémiai tulajdonságait, a tápelemtartalmat és a toxikus elemtartalmat is. Vizsgálták továbbá a gombakomposzt hatását paradicsom- és uborka-palántákra.
(1) Mutsy Á (2007) Speciális biofilterek kifejlesztése a gombakomposzt-gyártás zárt nitrogénhasznosítása és a környezetvédelem érdekében, Zárójelentés, Nyilvántartási szám: GVOP-3.3.3-05/1.-2005-05-0102/3.0, Bio-Fungi Kft;
(2) Geösel A., Pap Z., Yousri E.B.; Lestál G., Győrfi J. (2009) Letermett gombakomposzt, mint palántanevelő közeg vizsgálata, Budapesti Corvinus Egyetem, Kertészettudományi Kar, Zöldség- és Gombatermesztési Tanszék
A gombakomposzt magas sótartalma, nem megfelelő alkalmazása esetén a talaj szikesedéséhez vezethet, tömör szerkezete nehezíti a növények csírázását. Egyes elemek felvétele a növények számára gátolt lehet gombakomposzt kizárólagos alkalmazásánál.
Tápanyagtartalma miatt és mivel a gombakomposzt kiváló talajszerkezet javító és vízmegkötő tulajdonsággal bír a szalma- lótrágya- tőzeg keveréknek köszönhetően, így az értékes tápanyagok kimosódásának esélye jelentősen csökken.
Nitrogén-, foszfor- és káliumtartalma miatt alkalmas lehet.
Magas kalciumtartalma miatt alkalmazható elsősorban, de kisebb mennyiségben tartalmaz magnéziumot is.
Kobalt- és réztartalma miatt alkalmas lehet.
Igen, magas kalcium és magnézium tartalma alkalmassá teszi speciális tápanyagigényű talajok javítására is.
Szervesanyag-tartalma miatt alkalmas lehet.
Eredeti funkciója szerint gombatermesztés termesztőközege.
Igen, eredeti funkciója gombatermesztés termesztőközege.
A komposztban található szalma, lótrágya és tőzeg kötött, agyagos talajok esetében lazítja a talajszerkezetet.
A komposztban lévő szalma és tőzeg jó vízmegkötő képessége révén alkalmas lehet.
A talaj szervesanyag-tartalmának növelésével hozzájárulhat homokos talajok minőségének javításához. Összetételéből adódóan textúrajavító hatása is lehet. Növeli a talaj vízmegkötő képességét.
Laza, homokos talajokat megköti, agyagos talajok esetében lazítja a talajszerkezetet, valamint a talaj víz- és tápanyag-gazdálkodásának fejlesztésével, a növények megtelepedésének elősegítésével alkalmas eróziógátlásra is.
Közel semleges pH-ja miatt alkalmas lehet savanyú talajok javítására.
Jellemzően magas sótartalma miatt nem alkalmazható.
A humusztartalom növelésével, a szervetlen szennyezőanyagok humuszanyagokban való immobilizálásával alkalmas lehet.
A talaj vízháztartásának javításával közvetve hozzájárulhat egyes szennyezőanyagok mobilitásának növeléséhez.
Szervesanyag-tartalma miatt alkalmas lehet egyes szennyezőanyagok biodegradációjának fokozására.
Hulladéklerakók takaróanyaga lehet.
A gombakomposzt tömör szerkezete nehezíti a növények csírázását. A gazdag tápanyagtartalom mellett is kialakulhatnak hiánytünetek a termesztett növényeken, amit az egyes elemek antagonista hatása, illetve a magas vezetőkpesség (EC) miatt a növények gátolt tápelemfelvétele okozhat.