Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Compulsory sheet of the technology
Financing of the project
Application sphere
- Metals, semi-metals and their compounds
- zinc
Description of environmental risk
- Metals, semi-metals and their compounds
- copper
Description of environmental risk
Information on the technology
Kelátképzők (EDTA) talajba juttatásával növelik a fémek mobilitását és ezáltal a növényi felvehetőségüket. Hiperakkumuláló növényfajok (napraforgó és repce) tábláira kilocsolják az EDTA vizes oldatát, majd a növényeket begyűjtik. A kezelést a kifejlett növényeken végzik, majd 2-3 nap után a növényeket eltávolítják a talajból. A kihelyezett kelát öt nap alatt lebomlik.
Újdonság a kelátképzővel (EDTA-val) intenzívebbé tett fitoextrakció fémekkel szennyezett talaj és üledék esetén. A módszer in situ es ex situ is alkalmazható talaj ill. földszerű anyag tisztítására.
Technology classification
- biological
- rhizofiltration based leachate treatment
Technology-monitoring
EDTA mérése
Costs of the technology
SWOT (evalaution based on scores)
SWOT (evaluation in words)
Kis költség a többi remediációs technológiához képest, a fitoremediációhoz képest valamivel nagyobb költség, ami a hatékonyságnövekedés miatt megtérül. Az adalék a természetben gyorsan lebomlik.
Hosszabb kezelési idő a többi technológiához képest (az adalék nélküli fitoremediációhoz képest rövidebb kezelési idő), a keletkező növényi anyagok további kezelést igényelnek.
A növényi anyagokon keresztül a toxikus fémek táplálékláncba kerülése
nem reális veszély, mert a kelátkezeléssel együttesen termesztett
növényeket nem emberi fogyasztásra, hanem energia növényként
hasznosítanánk.
Környezeti veszélyt jelent a nem gondosan megválasztott kelát mennyiség, a
talajt kelátos oldattal túlöntözve fennáll a veszéálye az oldatba vitt
szennyezők talajvízbe mosása, ill. az alsóbb talajrétegek
elszennyezésének. A megfelelő kelátos öntözővíz mennyiséget kiszámítva ez
nem fordul elő.
Completed applications
Size of the treated area
Laboratóriumi kísérletek alapján választottuk ki a megfelelő kelátot, ezt vízben oldva juttattuk ki a napraforgó-, repce- és mustártáblákra, 5 nappal később a növényeket eltávolítottuk. A talaj nehézfémtartalmát, a
keláttal kezelt növenyek elemtartalmát és a és a kelátképző bomlását monitoroztuk. Az indukált fitoextrakció eredményessége mindhárom mintaparcellán megmutatkozott (10-16% fémtartalom csökkenés a talajban), de főleg a napraforgó és a repceparcellákon. A nehézfém felvétel leginkább a 10-20 cm-es talajszintre, a növények fő gyökérszintjére korlátozódott.
Publications, references
Farsang A., Cser V., Barta K.: Indukált fitoextrakciós eljárás alkalmazása enyhén szennyezett kotrási iszapon. Esettanulmány a Mártélyi-Holtág kotrási iszapján. IV. Kárpátmedencei Környezettudományi Konferencia, 2008, Debrecen, pp.138-144