Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Compulsory sheet of the technology
Financing of the project
Application sphere
- Chemical soil degradation
- Other
Description of environmental risk
- Chemical soil degradation
- Decrease in macro elements
Description of environmental risk
- Soil loss
- Soil erosion by water
Information on the technology
Városi szennyvíziszapot használtak fel két különböző összetételben, 10 t/ha*év és 100 t/ha*év mennyiségben, minden második évben. A talaj minőségi mutatóinak a nem stabil anyagok biológiai degradálhatóságát és azok kémiai tulajdonságait választották, amely elsősorban a mikrobiális biomasszából és a szerves maradványok biodegradációs termékeiből származtathatók. 100 kg/ha szennyvíziszap alkalmazása mellett a szerves szén tartalom a kontroll 2,5-szeresére nőtt, és 6 évvel az utolsó kezelés után is nagyobb volt a szerves széntartalom és a mikrobiális biomassza mennyisége, mint a kontroll területeken. A mobilizálható szervesanyag-készlet is szignifikánsan nagyobb volt a szennyvíziszappal kezelt talajban, mint a trágyával kezelt és a kontroll területeken. Ugyanakkor a toxikus fémtartalom (Cu, Pb, Zn) is megnövekedett.
A kommunális szennyvíziszapot ma már rutinszerűen alkalmazzák szervesanyag-pótlásra. Ez azonban hosszú távon a szennyvíziszap toxikus fémtartalma miatt környezeti kockázatot jelenthet. A bemutatott kutatás 20 év szennyvíziszap-alkalmazás hatását vizsgálja, hat évvel az utolsó alkalmazás után mérve a kezelt terület szervesanyag- és hozzáférhető fémtartalmának alakulását.
Technology classification
- Soil amelioration with amendments from waste materials
- Manuring with sewage sludge
Technology-monitoring
Costs of the technology
A technológia kivitelezése során azzal az értékkel számoltam, hogy 2012 elején Bio-Pannónia Kft. tonnánként 2000 forintért vette át a szennyvíziszapot. Csak a szennyvíziszap árát és a munkaerőköltséget számoltam, a monitoring során használt laboratóriumi eszközöket nem.
SWOT (evalaution based on scores)
SWOT (evaluation in words)
- olcsó
- könnyen kivitelezhető
- hulladékot hasznosít
- nagy területekre is alkalmazható
- nem lehet állandó minőségű és összetételű szennyvíziszappal és trágyával számolni
- a technológia mikrobiális szinten lejátszódó folyamatokra támaszkodik, ami nagyon érzékeny a külső behatásokra
- túl híg szennyvíziszap esetén eláztatjuk a földterületet
- energiát takarítunk meg vele: a további energiaemésztő feldolgozás helyett csak be kell keveri a talajba
- higiénés kockázat nem megfelelő előkezelés esetén
- a szennyvíziszapban lévő toxikus fémek akkumulálódhatnak a talajban
Completed applications
Size of the treated area
Volume of the moved phase
- Recreational
Szennyvíziszappal kezelt nyers öntéstalaj területeken mérték az akkumulálódott fémek mennyiségét, a mikrobiális aktivitást és a talaj minőségének változását a kísérlet során. Eredményül azt kapták, hogy a mikrobiális aktivitás, a szén és nitrogán tartalom még évek múltán is többszöröse volt a kontroll területének, viszont a szennyvízben található toxikus nehézfémek nem akkumulálódtak a talaj felső rétegében nagyobb mértékben, mint a kontroll és az istállótrágyával kezelt területeken.
A kísérlet megkezdése előtt műtrágyákat (N, P, K - tartalmú) azonos mennyiségben alkalmaztak. A célterületen négyfajta kezelést hajtottak végre: kontroll, istállótrágya (10 t/ha/év), és két kommunális szennyvíziszappal kezelt parcella volt, egy 10 t/ha/év és egy 100 t/ha/ év. A reprezentatív mérés miatt a 18 m2-es blokkokból hat helyről vettek mintát 0-20 cm között, majd azokat összekeverték a vizsgálatok céljából.
Publications, references
Corinne Parat, Remi Chaussod, Jean Leveque, Francis Andreux: Long-term effects of metal-containing farmyard manure and sewage sludge on soil organic matter in a fluvisol, Soil Biology & Biochemistry 37 (2005) 673–679
Corinne Parat, Remi Chaussod, Jean Leveque, Francis Andreux: Long-term effects of metal-containing farmyard manure and sewage sludge on soil organic matter in a fluvisol, Soil Biology & Biochemistry 37 (2005) 673–679