Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Compulsory sheet
Contaminants
- Polychlorobiphenyls (PCB)
- Polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH) and other polycyclic aromatic compounds
- Pesticides
Feasibility of the method
Implementation conditions
Implementation costs
Innovation, main features
A mátrix SPME lényege, hogy a polidimetilsziloxán bevonatú szálat használjuk adszorbensként. Ezt hozzuk egyensúlyba az üledékmintával vagy a talajminta szuszpenziójával. A szálon levő adszorbens réteg és a minta oldott szennyezőanyagtartalma között egyensúly alakul ki. A szálat ezután szerves oldószerrel extraháljuk és az extraktumot kromatografáljuk. Az egyensúly több nap alatt áll be.
20 ml-es csövekbe mérünk 10 g talaj vagy üledék mintát, adunk hozzá 10 ml vizet és kevés higanykloridot a mikrobiológiai lebontás megakadályozására, majd belemerítjük a szálat. Az egyensúly beállása után a szálat mossuk vízzel majd hexánnal. A hexános extraktumból injektálunk a gázkromatográfba.
SWOT (evalaution based on scores)
SWOT (evaluation in words)
A biológiai esszéket kiváltó fizikai-kémiai módszer, amely a pórusvízbe átoldódni képes (biológiailag hozzáférhető) szennyezőanyag frakciót méri.
Az egyensúly beállása hosszú időt vesz igénybe (2-3 hét is lehet)
In situ alkalmazás is kifejleszthető. A szálakat megfelelően alkalmazva a szennyezett területen ki lehet helyezni (passzív mintavétel), majd bevinni a laborba és extrakció után megmérni a szennyezőanyag-tartalmat.
Other information, references
Trimble, T.A., You, J., Lydy, M.J. : Bioavailability of PCBs from field-collected sediments: Application of Tenax extraction and matrix-SPME techniques. Chemosphere 71 (2), 337-344 (2008)
Completed applications
A mátrix-SPME költséghatékony módszernek bizonyult a PCB-vel (Arochlor 1254) szennyezett terület kockázatfelmérésében. Olyan módszer, mwely meagadja a PCB egyensúlyi koncentrációját a pórusvízben. Ennek alapján becsülhető a biota számára hozzáférhető koncentráció. Jó korrelációt találtak a bioteszt (L. variegatus) bioakkumulációs teszt eredményével.