Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
- Metals, semi-metals and their compounds
- Chlorophenols
- pentachlorophenol = chlorophene
- Other organic chemical substance
- Other organic chemical substance
- Drug residue
Egysejtű állati tesztorganizmust alkalmazó teszt, a kockázatfelmérésben és a PNEC képzésében hiánypótló, az állati trófikus szintet reprezentálja. Összhasonlítva magasabb rendű álati tesztekkel egyszerűsíti a kivitelezhetőséget, növeli a gyorsaságot, az ismételhetőséget, és csökkenti az ismételhetőség éa a tesztek számának korlátait. A teszt direkt kontaktust biztosító kivitelben is alkalmazható, így a mért toxicitás a szennyezőanyag hozzáférhetőségét is jellemzi.
Talajkivonat és direkt kontaktust biztosító tesztként talajra és szilárd fázisú mintákra is alkalmazható.
A megfelelő kiértékeléshez gyakorlott szakember kell.
1. A vizsgálandó talajokat szobahőmérsékleten szárítani, homogenizálni kell.
2. Minden mintából 0,25g-ot be kell mérni egy-egy kémcsőbe. A mintákat autoklávban sterilezni kell 121 °C-on 40 percig.
3. Minden mintához steril körülmények között, 5 ml TP tápoldatot, 0,078 ml 1:1:1 arányú antibiotikum keveréket és 0,01 ml 6 napos Tetrahymena pyrirformis tenyészetet kell pipettázni. A szennyezett mintákon kívül egy 10 párhuzamos steril mintából álló szennyezetlen kontroll sorozatot is indítani kell ugyanolyan körülmények között.
4. Az így beoltott mintákat – két erdőtalaj kontrollt kivéve – 400 rpm fordulatszámú rázógépre tenni és 20 °C-on inkubálni kell.
5. A teszt során 5 alkalommal kell mintát venni, mindennap egyszer. Az egyes mintákban található élő tesztorganizmusok számának meghatározása mikroszkóppal történik. Minden alkalommal 1 ml mintához 0,06 ml 0,5%-os formalin oldatot kell adni (0,025 ml formalin és 4,975 ml víz elegye), majd pár perces várakozás után az így előkészített mintából 2 mikrolitert kell egy Bürker kamra rácsrészére cseppenteni.
Más állati tesztekhez képest rövid időigényű és az állat életciklusát nézve akut teszt. A tesztorganizmus jellegzetes formája megkönnyíti a detektálást.
Krónikus tesztként is alkalmazható, ha az utódok számát is értékeljük.
Nagy a teszt munkaigénye. A mikroszkópos detektálás gyengeségeiből adódik, hogy a kiértékelés fárasztó, kis pontosságú. Nagy hígítás miatt romolhat az érzékenység.
A vegyi anyagok és szennyezett területek kockázatfelmrésében az állati trófikus szintet jellemzi, amire kevés lehetőség van az akut és krónikus állati tesztek hiánya miatt.
Ha a szaporodás monitoringjához végzett mintavételek időben túl távol esnek egymástól, a növekedés exponenciális szakasza átugorható, így a szaporodási és a gátlási görbe nehezen értékelhető.
Olyan állati tesztorganizmus a Tetrahymena pyriformis, mely jól reprezentálja a talajlakó állatokat és akár a magasabb rendűeket is. Nagyon munka- és időigényes, mert a sejtszám megállapítása mikroszkóppal történik. Környezeti realitása nagy.
Gruiz, Horváth és Molnár (2001) Környezettoxikológia – Vegyi anyagok hatása az ökoszisztémára, Műegy.Kiadó, Bp.
Leitgib,L.; Kálmán,J.; Gruiz K. (2007) Comparison of bioassays by testing whole soil and their water extract from contaminated sites, Chemosphere, 66(3) pp.428-434,
Toxikus fémmel szennyezett talaj és üledék direkt érintekeztetéses tesztelése során a tesztállat válasza a mozgékony, biológialag hozzáférhető fémmennyiséggel arányos.