Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Compulsory sheet
Information on the method
Measured endpoint
Description of the measurement technique
Measuring range
- Metals, semi-metals and their compounds
Measuring range
- Chlorophenols
- pentachlorophenol = chlorophene
Measuring range
- Petroleum derivatives (TPH)
Implementation conditions
Implementation costs
Innovation, main features
A tesztelendő szilárd fázist is tartalmazó mintával direkt kontaktust biztosító tesz, melynek lényege, hogy a tesztelést nem előzi meg egy kémiai extrakció vagy más szelekción alapuló előkészítési eljárás. Tehát a szenyezőanyag a teszt ideje alatt mindvégig a talajhoz (vagy más szilárd mintához) kötve van jelen, folyamatosan érintkezik a tesztorganizmussal, így a talajmátrix anyaga, a szennyezőanyag és a tesztorganizmus kölcsönhatásai megnyilvánulhatnak. Emiatt a teszt környezeti realitása nagyobb, mint a kémiai előkezelést alkalmazó módszereké.
Szervetlen vagy szerves vegyületekkel szennyezett talaj, üledék, hulladák, iszapok, ipari, mezőgazdasági, stb. termékek toxicitásának mérése. Olyan esetekben célszerú a direkt kontaktust választani, amikor a matrix-effektus kockázatcsökkentő hatását is szeretnénk ismerni és figyelembe venni és a szilárd fázis és a teszorganizmus kölcsönhatása is fontos lehet a kockázat megítélésében.
A tesztorganizmus érzékenységét minden mérés alkalmával Cu koncentrációsorozattal ellenőrizni kell.
1. A mérőműszer mintatartóiba 0,2-0,2 cm3 inokulumot mérünk be.
2. A minta hozzáadása nélkül megmérjük a lumneszcencia intenzitását (I0)
3. Az inokulumhoz 0,05 cm3-t mérünk a minták homogenizált higításaiból.
A standars Cu-sor tagjaiból ugyancsak 0,05 cm3-t mérünk be a baktériumot tartalmazó küvettákba.
A negatív kontrollhoz 0,05 cm3 2%-os NaCl oldatot adunk.
4. A induláskor és 30 perces kontaktidő elteltével megmérjük a lumineszcencia intenzitását (I0 és I30).
SWOT (evalaution based on scores)
SWOT (evaluation in words)
A Vibrio fischeri teszttel olyan toxikus anyagok jelenléte is észlelhető, mely a klasszikus analitikai vizsgálatok során nem kerül/kerülhet kimutatásra, a toxikus anyag kis koncentrációja miatt, vagy amiatt, hogy az analízis során nem is keressük a szennyezőanyagot, mert nincs benne az analitikai tervben, vagy a standart vizsgálatok körében.
Több fázisra is és több különböző típusú toxikus anyagra alkalmazható, érzékeny és gyors (fél napos) módszer
Könnyen reprodukálható, széles körben használható.
Állandó használat során a tesztorganizmus érzékenység állandó, de ha nem használjuk sokáig ez az érzékenység megváltozik, így a reprodukálhatóság is romlik. A mérés előtt érzékenységi próbát, előmérést kell végezni, vagy kereskedelmi forgalomban lévő garantált minőségű liofilezett baktériumokat kell használni és minden mérési alkalomra frisset bontani.Ez nagyon megdrágítja az alkalmazást.
Automatizálással csökkenthető a munkaigény (adagolás, mérés), amit drágább luinométerek biztosítanak. A toxicitási eredmény a környezet szennyezettségének integrált felmérése és monitoringja során jól kiegészíti a kémiai analitikai módszerek eredményét, de önmagában is fontos adatot (közvetlenül kockázatot) szolgáltat.
Alkalmazási kockázat lehet, ha nem megfelelő szcenárióra használják.
Other information, references
envirobiotech.mkt.bme.hu
www.ecorisk.hu
Horváth, B.; Gruiz, K.; Sára, B.: Ecotoxicological testing of soil by four bacterial biotests, Toxicological and Environmental Chemistry, 58 pp. 223-235,
1996
Gruiz, K.; Molnár, M.; Szakács, T. and Bagó, T.: New biological and ecotoxicological methods to support risk assessment and soil remediation - Contaminated Soil 1998 - Preprints of the International Conference on Contaminated Soil (Edinburgh, may 17-21 1998.) pp. 1051-1052 Thomas Telford, London, 997-98
Completed applications
A Kémiaival kombinált fitostabilizáció követésére alkalmazták a módszert, a technológiában különböző adalékanyagokat kevernek a talajhoz, melynek célja a fémek stabilizálása. A teszt a toxicitás mérésével jól alkalmazható és gyors infirmációt adott a különböző adalékanyagok stabilizáló hatásáról és a fémek hozzáférhetőségéről a talajban.
Remediációs technológia követésére alkalmaztuk a módszert, amely biológiai hozzáférhetőséget növelő ciklodextrin talajba juttatásán alapszik. A direkt kontakt talajteszt ennek hatását jól tükrözte: a technológia alkalmazásának a kezdetén a megnövekedett hozzáférhetőségtől nőtt a toxicitás, majd a a technológia előrehaladtával és a szennyezőanyag bontás megindulásával csökkent. A módszer alkalmas a technológia során keletkezett toxikus melléktermékek detektálására is, melyeket kémiai analitikai módszerrel nem vizsgálunk.
Különféle talajtípusok vagy akár standard talaj is alkalmazható. Toxikus melléktermékek keletkezését is vizsgálhatjuk ezzel a teszttel.